ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Malostranská Mostecká věž

Malostranská mostecká věž se hrdě tyčí před Karlovým mostem v Praze. Z Malostranského náměstí se k ní dostanete Mosteckou ulicí.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Malá Strana, Praha 1
GPS: 50.08723780, 14.40684440
Malostranská Mostecká věž map

Malostranská Mostecká věž - zajímavosti

Už při prvním pohledu si všimnete, že je tvořena hned dvěma věžemi - vyšší mosteckou a nižší Juditinou věží. Právě Juditina věž bývala součástí Juditina mostu, který zde stával do 14. století. V současné době má původně románská věž renesanční podobu. Po roce 1591 bylo cimbuří nahrazeno renesančními štíty a přibyla okna a sgrafitová omítka. Dnes tu sídlí Klub Za starou Prahu, což je občanské sdružení, které se snaží chránit pražské památky.

Vyšší mostecká věž byla postavena v gotickém stylu za vlády Jiřího z Poděbrad. Poslední úpravy pochází od architekta Josefa Mockera z let 1879 až 1883. Právě tato část je otevřena veřejnosti. V přízemí najdete turistické informace. A pokud si chcete prohlédnout Karlův most z výšky, můžete vystoupat na cimbuří. Odtud budete mít krásný výhled na Národní divadlo, ale i na kyvadlo na Letné.

Malostranská mostecká věž je stejně jako Karlův most součástí staré Královské cesty, která vedla od Pražského hradu až po Prašnou bránu na Náměstí Republiky. Právě tudy přijížděla na hrad po staletí královská procesí a významní hosté. Jejím protipólem je Staroměstská mostecká věž, která stojí na druhém konci Karlova mostu.

Nejbližší je tramvajová zastávka Malostranské náměstí, kde jezdí linky číslo 22, 20, 12 a noční 57. Vyhlídka je otevřena celoročně.

Autor: Lucie Poštolková