ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Žižkovský vysílač v Praze

Návštěvou Žižkovského vysílače určitě nebudete zklamáni! Nabízí nejen krásný výhled na naše hlavní město, ale také plno interaktivní zábavy i možnost občerstvení.

Žižkovský vysílač se nachází v městské části Praha 3- Žižkov v nadmořské výšce 256 metrů. Jeho výstavba probíhala mezi lety 1985 - 1992. Jedná se o železobetonový vysílač, který pro turisty nabízí vyhlídkovou plošinu ve výšce 93 metrů. Celková výška Žižkovského vysílače je 215 metrů.

Žižkovský vysílač v Praze Žižkovský vysílač v Praze Žižkovský vysílač v Praze Žižkovský vysílač v Praze

Užitečné informace pro návštěvníky

GPS: 50.08100000, 14.45111100
Žižkovský vysílač v Praze map

Dopravní spojení

Městskou hromadnou dopravou se sem dostanete např. od tramvajové zastávky Olšanské náměstí a nebo můžete využít linku A pražského metra a vystoupit na stanici Jiřího z Poděbrad.

Otevírací doba a vstupné

Žižkovský vysílač je pro veřejnost otevřen denně od 10 do 23 hod.

Žižkovský vysílač v Praze - zajímavosti

Na vyhlídkovou plošinu se dostanete výtahem, jedoucím rychlostí 4,2 m/sec. Schodiště je pouze nouzové a má celkem 736 schodů.

Z vyhlídkové plošiny je krásný výhled na Prahu a okolí do vzdálenosti cca 100 km.

Žižkovský vysílač, nacházející se v Mahlerových sadech v Praze 3 je nejvyšší stavbou ve městě. Měří celkem 216 metrů a o jeho stavbě se diskutovalo už roku 1978, ale se stavbou se začalo až o 7 let později. Stavbu projektovali architekti Jiří Kozák, Alex Bém a Václav Aulický. Žižkovský vysílač začal plnit svou funkci od 18. 2. 1992. Díky němu ukončil svou činnost vysílač na Petříně, který byl do roku 1953 využíván k šíření televizního signálu. Kompletní ocelová konstrukce váží 2850 tun. Váha věže je 11800 tun. Konstrukce se skládá ze tří tubusů. První z nich je využíván pro dva osobní výtahy, ve druhém funguje nákladní výtah a ve třetím najdete schodiště. Základem Žižkovské věže je železobetonová deska o průměru 30 metrů.

Stavba nabízí celkem tři vyhlídkové kabiny, položené ve výšce 93 metrů, odkud je krásný výhled na celou Prahu. Vyhlídková restaurace se nachází ve výšce 62 metrů, dále je zde kavárna a salonek.

29. 5. 2000 bylo na plášť stavby umístěno deset černých soch miminek sochaře Davida Černého, a to v souvislosti s konáním projektu Praha-evropské město kultury. Ještě téhož roku byly zase odinstalovány a v říjnu roku 2001 znovu nasazeny na tubusy Žižkovského vysílače.

Žižkovský vysílač se také zapsal do Guinessovy knihy rekordů, a to díky Josefu Dresslerovi, který zde v roce 1994 na cyklotrialovém kole vyskákal až do 13. patra za bezmála 20 minut, a tím vytvořil světový rekord.

V současné době je věž ve vlastnictví Českých Radiokomunikací. Nájemcem je pražská společnost Oreathea s r.o., která roku 2011 postavila vedle restaurace i venkovní zahrádku. Nad restaurací, kde byl doposud umístěn salonek, se nachází tzv. one room hotel. Jedná se o apartmán určený např. pro významné státní návštěvy či novomanželům apod. Vyhlídkové kabiny také dostaly novou podobu, vysoce moderní a především interaktivní. Jsou zde dotykové obrazovky, které popisují všechny významné památky a body, které návštěvníci ze Žižkovské věže uvidí. Mimo to budou moci návštěvníci ve speciálních křeslech naslouchat zvukům Prahy, např. zvonům katedrály sv. Víta nebo cinkání tramvaje apod.