ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna na Neštětické hoře u Neveklova

Nechte se i vy unést krásným pohledem na českou zem z Neštětické hory!

Rozhledna na Neštětické hoře u Neveklova Rozhledna na Neštětické hoře u Neveklova Rozhledna na Neštětické hoře u Neveklova Rozhledna na Neštětické hoře u Neveklova Rozhledna na Neštětické hoře u Neveklova Rozhledna na Neštětické hoře u Neveklova Rozhledna na Neštětické hoře u Neveklova

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Neveklov
GPS: 49.76908400, 14.56844700
Rozhledna na Neštětické hoře u Neveklova map

Rozhledna na Neštětické hoře u Neveklova - zajímavosti

Neštětická hora se rozkládá asi 5 km od Neveklova směrem na severovýchod. Od Benešova je to asi 10 km směrem na západ. Právě zde, v nadmořské výšce 536 metrů, se nachází památník - betonová rozhledna.

Její celková výška je 16 metrů a vyhlídková plošina se nachází ve výšce 12 metrů nad zemí. Vede na ni celkem 48 schodů a naskýtá se z ní výhled bohužel jen severním a severovýchodním směrem. Přesto je dobře vidět panorama od Jílového až Týnci nad Sázavou.

Rozhledna je volně přístupná bez omezení. Vyrazíte-li sem pěšky, je nejlepší jít od osady Chvojínek po žluté turistické trase. Cesta je dlouhá asi 1 km. Z druhé strany hory se dá jít ze silnice vedoucí z Neveklova do Benešova od křižovatky na Neštětice. Vede sem cesta dlouhá také asi tak 1 km a značená žlutou turistickou značkou. Jedná se o lesní cestu, klikatící se mezi poli.

Vyhlídková věž se na Neštětické hoře nachází už od roku 1927. V podstatě se jedná o památník, připomínající historickou událost selského povstání roku 1627. Vzpouru proti utiskovateli Pavlu Michnovi z Vacínova tehdy vedl Adam Hodějovský a Matouš Ulický. Při ozbrojeném konfliktu byli sedláci právě na tomto místě, na Neštětické hoře.
Památník na tuto událost zde vznikla až o 300 let později a podíleli se na ni místní obyvatelé. Z jejich iniciativy a díky staviteli Maříkovi vznikla stavba o výšce 12 metrů, mající funkci památníku a rozhledny zároveň. Slavnostně otevřena byla 18. srpna 1927.


V době minulého režimu památník spíše chátral. Na Neštětické hoře sídlila vojenská posádka a rozhledna jakoby byla vymazána z turistických map. Rozhlednu dlouhé roky nikdo neudržoval, což se na výsledném stavu zásadně podepsalo. O její opravu usiluje Neveklov již od roku 1994.


Současný stav rozhledny není nijak valný. Je převážně zdevastovaná a celkově zanedbaná. Ještě na počátku tohoto tisíciletí byl jakýkoli výhled do širého okolí takřka nemožný. Obec Neveklov tehdy přišla s návrhem o vykácení stromů v okolí památníků, ovšem narazila na odpor ochránců přírody. Jednalo se dokonce i o navýšení památníku o dřevěnou nástavbu.


Část stromového porostu byla vykácena roku 2006 a v roce 2007 některé ze stromů zničil orkán. Přesto výhled z památníku není příliš dobrý.


V roce 2008 se obci Neveklov podařilo zakoupit pozemek pod rozhlednou a zřídit lesní cestu vedoucí na vrchol kopce, kde se rozhledna nachází.


Začátkem roku 2011 byla zastupitelstvem obce Neveklov rozhledna prohlášena za opuštěný majetek.

 

Autor: Andrea Štyndlová