ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna Velký Blaník

Nechte se i vy unést kouzlem bájemi opředené hory a navštivte rozhlednu na Velkém Blaníku!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Louňovice pod Blaníkem
GPS: 49.64183700, 14.87322700
Rozhledna Velký Blaník map

Rozhledna Velký Blaník - zajímavosti

Na bájné hoře Velký Blaník u Louňovic se nachází dřevěná rozhledna. Toto místo se najdete přibližně 8 km od Vlašimi směrem na jih a asi 25 km od Benešova směrem na jihovýchod.

Rozhledna je postavena v nadmořské výšce 638 metrů a její celková výška je 28,4 metry. Na vyhlídkovou plošinu vede celkem 112 schodů a naskýtá se odtud výhled na Českou Sibiř, Středočeskou pahorkatinu, Vlašim, Posázaví a Českomoravskou vrchovinu. Pokud přeje počasí, spatřit lze Prahu nebo vrcholky Šumavy.

Otevírací doba se odvíjí od ročního období. V březnu a říjnu se sem dostanete o víkendech mezi 10. a 16. hodinou. Od dubna do 30. září je rozhlednu možné navštívit denně kromě pondělí v době od 10 do 17 hodin.

Cesta na rozhlednu je nejsnazší autem po silnici od Louňovic na Načeradec. Až dojedete na začátek lesa, stačí nechat auto zaparkované na parkovišti pod Blaníkem a nahoru dojít pěšky po červené turistické značce. Cesta je od parkoviště dlouhá asi 1 km.

Velký Blaník je nespornou dominantou celého Vlašimska. Bájná hora byla osídlena kdysi osídlena Kelty a na konci 19. století se zde konaly tábory lidu. Právě z hory Blaník pochází i jeden ze základních kamenů k Národnímu divadlu.


Strategické místo přímo vybízí ke stavbě rozhledny, čehož jako první využil pražský kardinál Schönborn roku 1895. Rozhledna byla 20 metrů vysoká, dřevěná a otevřená, s konstrukcí trianglu. Nahoru se chodilo po žebřících. Na začátku 30. let už byla tato rozhledna značně ztrouchnivělá a o rok později se dokonce zřítila.


Krátce na to, roku 1936, vznesl arcibiskup František Kašpar žádost o výstavbu nové rozhledy, kde by byla i kaple sv. Václava, která by se využívala během svatováclavských poutí.


Stavba nové rozhledny probíhala mezi lety 1940 - 1941 z iniciativy Klubu českých turistů. Stavbou byl pověřen Müller z Vlašimi a projektem Ing. Alexandr Hanuš. Vznikla téměř 30 metrů vysoká věž podobná husitské hlásce, krytá šindelem a menší kaple v podobě přístřešku.


Zpřístupnění se uskutečnilo v červnu roku 1941 ale po dvou měsících byla zase až do roku 1944 uzavřena.
Roku 1949 byla rozhledna znárodněna a během následujících let ji nikdo neudržoval, a tak hodně chátrala. Další rekonstrukce pak proběhla až v letech 1976-77. V současné době je rozhledna majetkem obce.

 

Autor: Andrea Štyndlová