ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna na Kožově hoře u Kladna

Využijte dobré polohy této rozhledny, nacházející se jen co by kamenem dohodil od města Kladna! Z Kožovy hory je totiž krásný výhled nejen na celé Křivoklátsko, ale i daleké okolí!

Rozhledna na Kožově hoře u Kladna Rozhledna na Kožově hoře u Kladna Rozhledna na Kožově hoře u Kladna Rozhledna na Kožově hoře u Kladna Rozhledna na Kožově hoře u Kladna

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Pletený Újezd
GPS: 50.11409800, 14.10360900
Rozhledna na Kožově hoře u Kladna map

Rozhledna na Kožově hoře u Kladna - zajímavosti

Rozhledna se rozkládá na Kožově hoře, nacházející se asi 4 km od Kladna směrem na jih. Jedná se o cihlovou stavbu, sloužící současně jako restaurace a hotel. Nachází se v nadmořské výšce 456 metrů.

Celková výška rozhledny je 35 metrů. Na vyhlídkovou plošinu ve výšce 31 metrů vede 131 schodů a výhled je odtud vskutku pohádkový. Vidět je letiště u Velké Dobré, Praha, Říčansko, Kladno, Brdy, Říp, pohoří Džbán, Křivoklátsko, Krušné hory, Jizerské hory, Lužické hory, České Středohoří, Ještěd a Sněžka.

Otevírací doba rozhledny se odvíjí od provozu restaurace, takže dostat se sem můžete denně od 11 do 23 hodin.

Nejjednodušší cesta vede odbočíte-li ze silnice ve směru Kladno-Braškov na značené odbočce vlevo na rozhlednu. Odtud pak vede cesta asi 200 metrů dlouhá.


Pokud se na Kožovu horu vypravíte pěšky, můžete jít třeba od železniční stanice v Kladně po modré turistické značce.

Kožova hora je spíše nevýrazná zalesněná vyvýšenina na jih od Kladna. Rozhledna turistům slouží už od roku 1930, ale již v 19. století se toto místo těšilo velké oblibě v řadách občanů Kladna. Počátkem 30. let 20. století zde nechal Klub českých turistů postavit turistickou chatu s vyhlídkovou věží, na jejímž vrcholu byl umístěný prosklený ochoz pro turisty. Stavbu, kterou tehdy projektoval architekt Jaroslav Beránek, provedli stavitelé Buřil a Procházka. Výsledkem byla chata s rozhlednou vysokou 35 metrů, která byla slavnostně otevřena 11. května 1930.Počasí tehdy této akci moc nepřálo, ale i přesto se jí zúčastnilo mnoho občanů.


V roce 1948 byl celý objekt znárodněn a sloužil pouze pro rekreační účely.


V současné době se v budově rozhledny nachází restaurace a hotel. Přístup na rozhlednu je po točitém schodišti hned za hlavním vchodem vpravo směrem k hotelovým pokojům.

 

Autor: Andrea Štyndlová