ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Veselý vrch u Mokrska

Rádi byste se pokochali pohledem na Slapskou přehradu a její okolí z ptačí perspektivy? Rozhledna na Veselém vrchu u Mokrska vám k tomu dá skvělou příležitost!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Chotilsko
GPS: 49.74470100, 14.34328100
Veselý vrch u Mokrska map

Veselý vrch u Mokrska - zajímavosti

Železná rozhledna, sloužící jako vysílač mobilního operátora, stojí na kopci poblíž osady Mokrsko v obci Chotilsko, což je asi 30 km od Příbrami směrem na severovýchod. Rozhledna je postavena v nadmořské výšce 489 metrů.

Celková výška rozhledny je 42 metrů. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 25,5 metrů nad zemí a vede na ni dohromady 137 schodů. Z rozhledny se naskýtá pěkný výhled na Slapskou přehradu, Střední Povltaví a Brdy. Pokud vám počasí bude přát, uvidíte i České Středohoří a Šumavu.

Nejjednodušší cesta na rozhlednu vede z parkoviště v Mokrsku, kde samozřejmě můžete zaparkovat auto. Jedná se o ohrazenou a zahrazenou plochu, odkud se vydáte po žluté turistické značce až na rozhlednu. Připravte se ale prudší výstup dlouhý asi tak 0,5 km. Mírnější cesta vede z Prostřední Lhoty od pohostinství, ale je asi o 1 km delší.

V dubnu a květnu je otevřeno o víkendech a svátcích od 11 do 17 hodin. Od června do konce srpna se sem dostanete denně mimo pondělí v době od 10 do 18 hodin. V září a říjnu je rozhledna otevřena o víkendech a svátcích mezi 11. a 16. hodinou.

Veselý vrch, kopec ve Středním Povltaví, sloužil k vyhlídkám na řeku Vltavu již v dřívějších dobách. Na dobových fotografiích je zachycena dřevěná vyhlídka na jednom ze stromů.


Ocelovou rozhlednu zde vybudovala společnost Eurotel, dnes O2, za účelem zbudování stožáru pro přenos signálu. Veselý vrch stojí v katastru obce Chotilsko, a ta v době výstavby stožáru vznesla podmínku, že stavba bude obsahovat i ochoz, který turistům bude sloužit jako rozhledna.

Stavba byla zahájena v dubnu roku 1999 firmou Excon a dokončena v červnu téhož roku. Měří celkem 42 metrů a slavnostně otevřena byla 3. července 1999. Této akce se tehdy zúčastnil i tehdejší ministr životního prostředí Miloš Kužvart nebo poslanec Jan Bláha.

 

Autor: Andrea Štyndlová