ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Hrádek u Varnsdorfu

Udělejte si výlet na Hrádek ve Varnsdorfu! Spojíte tak návštěvu historické budovy s příjemnou procházkou a navíc ještě budete mít z věže Hrádku město Varnsdorf jako na dlani!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Hrádek, Vansdorf
GPS: 50.92252300, 14.61308900
Hrádek u Varnsdorfu map

Hrádek u Varnsdorfu - zajímavosti

Zděná stavba s rozhlednou se nachází na vrchu Hrádek při okraji Varnsdorfu, asi 45 km severovýchodním směrem od Děčína. Věž je položena v nadmořské výšce 467 metrů a poprvé byla veřejnosti zpřístupněna v roce 1904.

Věž má celkovou výšku 29 metrů a vyhlídkovou plošinu umístěnou ve výšce 20 metrů. Vede k ní celkem 90 schodů a naskýtá se odtud kruhový výhled na Varnsdorf, Lužické hory, Šluknovskou pahorkatinu a kousek Krkonoš v dáli.

Od Varnsdorfu se k Hrádku dostanete, pojedete-li směrem na hraniční přechod Varnsdorf/Seifhennersdorf na ulici 5. května. Ještě před celnicí odbočte vpravo na ulici Husitská, která vás dovede až pod vrchol rozhledny. K Hrádku vede též zelená turistická značka.

Rozhledna je otevřena od dubna do září v době od 10 do 18 hodin. Od října do března je otevřeno denně kromě pondělí v době od 12 do 16 hodin.

Hrádek tvoří dominantu města Varnsdorf už od roku 1904. Vznikl z iniciativy Horského spolku pro nejsevernější Čechy. S jeho stavbou bylo započato 11. května 1903 a dokončena byla 15. května 1904. Už od svého vzniku se tato 29 metrů vysoká vyhlídková věž těšila velké oblibě a návštěvnosti. Lidé sem chodili do restaurace a na vyhlídkovou věž až do roku 1945.


V době po druhé světové válce Hrádek spíše chátral. V letech 1967-69 sice prošel rozsáhlou opravou, ale od 90. let byl kvůli nezdařené privatizaci spíše devastován.


Naštěstí byl z iniciativy zástupců varnsdorfských firem, představitelů města a místních občanů založen česko-německý nadační fond Hrádek-Burgsberg, který si vytyčil za cíl sehnat 30-43 milionů, za něž by se provedla kompletní rekonstrukce objektu.


Následovala náročná oprava, trvající dva roky. Po ní byla opět uvedena do chodu vyhlídková věž a Hrádek zase mohli navštěvovat turisté. V listopadu 2001 byl Hrádek Ministerstvem kultury prohlášen za kulturní památku.


V květnu roku 2004 skončila další část rekonstrukce. Byla při ní pořízena střecha hlavní budovy, byla obnovena hrubá stavba, pláště oken a budovy. Byla zavedena plynová a elektrická přípojka. Byly vybudovány nové chodníky, parkovací místa, byla opravena příjezdová cesta a úpravou prošly také zdejší zahrady.

 

Autor: Andrea Štyndlová