ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna Děčínský Sněžník

Rozhledna na Děčínském Sněžníku je vynikajícím tipem na výlet nejen pro milovníky historie a přírody, ale pro všechny, kteří si třeba jen chtějí udělat pěknou procházku a podívat se na svět trochu z výšky!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Jílové 1, Jílové
GPS: 50.79339000, 14.10852300
Rozhledna Děčínský Sněžník map

Rozhledna Děčínský Sněžník - zajímavosti

Tato kamenná rozhledna o celkové výšce 33 metrů stojí na stolové hoře Děčínský Sněžník už od roku 1864. Nachází se v nadmořské výšce 723 metry, přibližně 10 km od Děčína směrem na severozápad.

Na vyhlídkový ochoz vede celkem 173 schodů, z toho 38 schodů těsně před vrcholkem je vyrobeno z litiny. Z výšky 31 metrů se vám naskytne kouzelný výhled na České středohoří, Bezděz, Krušné hory, Lužické hory, Říp, Ještěd i Krkonoše.

Přímo z Děčína vede k rozhledně červeně značená turistická stezka.


Autem se sem dá dojet z Jílového přes serpentiny a Sněžník k rozcestí pod Děčínským Sněžníkem. Zde je také parkoviště a odtud musíte pokračovat pěšky ještě asi 1,5 km, protože pro další cestu platí zákaz vjezdu pro všechna motorová vozidla.

V sezóně od dubna do konce října je rozhledna otevřena každý den od 10 do 17 hodin, přičemž o víkendech a ve svátky se sem můžete dostat už od 9 hodin. Od listopadu až do konce března je otevírací doba závislá na klimatických podmínkách. Pokud jsou ale příznivé, je otevřeno také denně, a to od 11 do 17 hodin, přičemž o víkendech a svátcích se sem dostanete už od 10 hodin. Klíč k rozhledně je možno vyzvednout v nedalekém bufetu.

Rozhledna Děčínský Sněžník je skutečně originální. Svým tvarem dokonale připomíná šachovou figurku věže. V současné době věž funguje jako turistická rozhledna a nosič antén zároveň, ale původně byla stavěna za úplně jiným účelem. Původně měla totiž sloužit zeměměřičům. Roku 1862 požádal kartografický úřad ve Vídni hraběte Thuna, tehdejšího majitele panství, aby buď vykácel les na vrcholu Sněžníku, a nebo aby tam nechal vystavět dřevěnou triangulační věž.


Hrabě Thun se rozhodl vystavět zde triangulační věž, ovšem ne zrovna dřevěnou. Se stavbou honosné kamenné věže se započalo roku 1863. Vznikla věž nejen pro praktické využití, ale také s vysokým estetickým účinkem. Byla dekorována v novogotickém stylu, měla cimbuří a lomené okenní oblouky. Stavba byla dokončena roku 1864.
Pro své původní účely však věž byla využívána pouze krátce, konkrétně do roku 1866, kdy vypukla prusko-rakouská válka.


Rozhledna byla využívána a turisty navštěvována tak hojně, že rok po jejím dokončení byla v její blízkosti vybudována chata s občerstvením. K věži se váže též první zachycení signálu berlínské televizní stanice na našem území roku 1936.


Svůj glanc Sněžník neztratil ani po druhé světové válce. Roku 1985 byla rozhledna zapsána do památkového fondu Státní památkové péče. I přes tyto skutečnosti se ale na stavu rozhledny podepsali vandalové. Vedlejší chata musela být dokonce pro svůj špatný technický stav stržena a rozhledna byla po nějaký čas uzavřena.
Velká oprava čekala rozhlednu v roce 1992. Poté na ni také byly umístěny antény a vysílače a znovu se otevřela turistům.


Na přelomu století byla poblíž rozhledny zase obnovena restaurace a bufet. Roku 2011 se rozhledna Děčínský Sněžník stala nejoblíbenější rozhlednou v Ústeckém kraji v anketě čtenářů idnes.cz.

 

Autor: Andrea Štyndlová