ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna na Vlčí hoře u Krásné Lípy

Zpestřete si den výletem na čedičovou Vlčí horu ve Šluknovském výběžku! Odměnou za zdolání 64 schodů na vrchol zdejší rozhledny vám bude nádherný výhled do okolí!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Krásná Lípa
GPS: 50.93959700, 14.46541400
Rozhledna na Vlčí hoře u Krásné Lípy map

Rozhledna na Vlčí hoře u Krásné Lípy - zajímavosti

Rozhledna zde stojí již od roku 1889. Je zděná a dřevěná a nachází se v nadmořské výšce 581 metrů. Je položena na Vlčí hoře nedaleko Krásné Lípy, přibližně 40 km od Děčína ve směru na severovýchod.

Rozhledna je celkově vysoká 19 metrů a ve stejné výšce se nachází i vyhlídkový ochoz. Vede k němu 64 schodů a naskýtá se z něj výhled na Lužické hory, České Středohoří, Labské pískovce, Krkonoše, Bezděz, Ještěd nebo Milešovku.

Pěkná procházka na rozhlednu vede z Vlčí hory po červeně a zeleně značené turistické stezce.

V sezóně od dubna do konce září je rozhledna otevřena každý den v době od 9 do 17:30 hodin. Od října až do konce března se sem dostanete pouze o víkendech a svátcích, a to v době od 10 do 15 hodin. Návštěva rozhledny mimo tuto dobu je možná pouze pro větší skupiny.

Roku 1887 zde byla Horským spolkem pro nejsevernější Čechy zbudována jednoduchá dřevěná turistická chata, upraveny vrchní části Vlčí hory a zbudována cesta. V roce 1888 se zde začala stavět cihlová rozhledna.


Dokončena byla 19. května následujícího roku, kdy také byla slavnostně předána veřejnosti do užívání. Po velkém propagátorovi rozhledny Ferdinandu Michelovi, se jí začalo říkat Ferdinandova rozhledna. Její vzhled byl ale úplně jiný, než ten současný. Byla vysoká 12 metrů a zakončena byla nikoli střechou, ale cimbuřím. Roku 1908 byla opatřena krytou prosklenou nástavbou, takže její výška vzrostla na 19 metrů.


Začátkem 20. let byla původní výletní restaurace rozšířena především díky vysoké návštěvnosti jak restaurace, tak rozhledny. Období slávy však vystřídalo období úpadku, které započalo roku 1948, kdy byla rozhledna znárodněna. Prakticky až do roku 1952 se o ni nikdo nestaral. Poté byla využívána armádou, kterou byla naprosto devastována. Roku 1957 se dokonce uvažovalo o demolici jak chaty, tak rozhledny.


Roku 1968 se rozhledna převedla do soukromého vlastnictví a stav budov se zlepšil díky péči pana Jandy. Ten objekty vlastnil až do roku 1972. V době jeho vlastnictví byly objekty zase přístupné veřejnosti a de facto zachráněny.


I přes tuto péči byla v 90. letech už nutná rekonstrukce. K té došlo za pomoci Lesů ČR, Městského úřadu Krásná Lípa, soukromých sponzorů a řemeslnických firem. S rekonstrukcí se začalo v roce 1996 a skončilo roku 1999. Dne 22. května 1999 byla slavnostně otevřena veřejnosti, a to přesně ke 110. výročí.

 

Autor: Andrea Štyndlová