ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna na Varhošti u Litoměřic

Nacházíte se zrovna v Litoměřicích nebo jejich okolí, rádi byste někam do přírody, ale nevíte kam přesně? Spojte pěknou procházku s návštěvou rozhledny na Varhošti!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Hlinná
GPS: 50.59006100, 14.10044800
Rozhledna na Varhošti u Litoměřic map

Rozhledna na Varhošti u Litoměřic - zajímavosti

Jedná se o železnou rozhlednu na kamenné podezdívce, ležící v nadmořské výšce 639 metrů na vrchu Varhošť, přibližně 10 km směrem na sever od Litoměřic.

Rozhledna byla veřejnosti zpřístupněna roku 1973. Její vyhlídková plošina je umístěna ve výšce 15 metrů, vede k ní 68 schodů. Po jejich výšlapu se vám otevře krásný kruhový výhled na Litoměřice, Ústí nad Labem, České Středohoří, Dolní Poohří, Říp a další.

K rozhledně se nejlépe dostanete z Litoměřic po silnici na Hlinnou a do Kunratic. Pak pokračujte až na konec stoupání na malé parkoviště. Odtud pokračujte doleva po žluté turistické značce asi půl kilometru až k rozhledně.

Rozhledna na Vrhošti je otevřena denně a volně přístupná bez omezení.

Současná rozhledna na Varhošti je v pořadí již třetí, která na tomto místě stojí.
Ke konci 19. století zde byla z iniciativy Litoměřického spolku pro České Středohoří vybudována jednoduchá vyhlídka, umístěna v korunách dubů, opatřená vyhlídkovou plošinou a schůdky. Byla zde postavena roku 1891 a sloužila až do roku 1902, kdy byla zchátralá a musela být stržena.


Opravdová rozhledna zde byla postavena roku 1927. Základem byla čtyři metry vysoká kamenná podezdívka, na níž stanula deset metrů vysoká trámová konstrukce. Měla tři vyhlídková patra a zpřístupněna byla roku 1927. Po roce 1945 však spíše chátrala, nikdo se o její stav příliš nestaral a počátkem 70. let musela být stržena.


Budování v pořadí již třetí rozhledny na sebe ale nenechalo dlouho čekat. Navržena byla ocelová konstrukce o váze 13 tun. Měla jeden hlavní pilíř a také tři vyhlídkové ochozy. Ocelová konstrukce byla posazena na původní kamennou podezdívku, kam byla dopravena pomocí vrtulníku. Slavnostní znovuotevření rozhledny se konalo 22. září 1973.


Roku 2001 prošla rozhledna nejnezbytnějšími opravami, ovšem zásadní oprava věže se uskutečnila až v roce 2003. Tehdy byly také vyměněny podlahy. Ty dřevěné nahradily pozinkované rošty.

 

Autor: Andrea Štyndlová