ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Schillerova rozhledna v Kryrech

Dopřejte si krásný výhled na Krušné a Doupovské hory z vrchu Schillerovy rozhledny v Kryrech! Jedná se o cihlovou rozhlednu z roku 1906, nacházející se na Kostelním vrchu poblíž městečka Kryry, přibližně 40 km směrem na jihozápad od Loun.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Kryry
GPS: 50.17218400, 13.43000600
Schillerova rozhledna v Kryrech map

Schillerova rozhledna v Kryrech - zajímavosti

Rozhledna leží v nadmořské výšce 383 metry a její celková výška je 27 metrů. Na vyhlídkovou plošinu, umístěnou ve výšce 22 metry, vás dovede celkem 127 schodů. Je odtud nádherný výhled na městečko Kryry, České Středohoří, Krušné a Doupovské hory a pohoří Džbán.

K rozhledně je možné dostat se po polní cestě z městečka Kryry. Rozhledna je poměrně viditelná a cesta k ní je dobře značená.

Rozhledna je otevřena od června do září o víkendech v době od 12 do 16 hodin.

Zdejší masivní rozhledna stojí na Kostelním vrchu už od roku 1905. Byla postavena z iniciativy místního Okrašlovacího spolku. Její výstavba probíhala v letech 1905-06 podle projektu Aloise Kaisera z Vídně. Slavnostní otevření se konalo 17. června 1906 a účastnilo se jí několik tisíc turistů. Toho roku oslavil německý básník Friedrich Schiller sté výročí svého narození, a tak se místní rozhodli, pojmenovat ji právě po něm. Rozhledna byla vysoká 27 metrů a v jejím přízemí byl umístěn Schillerův památník.


Postupem doby ale rozhledna upadala v zapomnění. Nejdříve přišla o svůj dřevěný vyhlídkový ochoz a po druhé světové válce byla uzavřena úplně. Koncem 90. let byly na její vrchol umístěny vysílače. Roku 2000 byla dokončena rekonstrukce vnitřních omítek a schodiště. Znovuotevření rozhledny se konalo 15. července 2000.
Další opravou rozhledna prošla v letech 2005-06. Tehdy byla znovu opatřena dřevěným ochozem a novými nátěry. Slavnost u této příležitosti byla stanovena na den 27. května 2006.


V současné době je provozovatelem rozhledny radnice v Kryrech a organizace Junák.

 

Autor: Andrea Štyndlová