ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna Hláska na Růžovém vrchu u Hory Svaté Kateřiny

Nechte se zlákat krásným výhledem z rozhledny na Růžovém vrchu! Jedná se o kamennou stavbu s dřevěnou nástavbou z roku 1902, stojící na Růžovém vrchu na kraji městečka Hora Svaté Kateřiny asi 25 km od Mostu severozápadním směrem.

Rozhledna Hláska na Růžovém vrchu u Hory Svaté Kateřiny Rozhledna Hláska na Růžovém vrchu u Hory Svaté Kateřiny Rozhledna Hláska na Růžovém vrchu u Hory Svaté Kateřiny

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Hora Svaté Kateřiny 532, Hora Svaté Kateřiny
GPS: 50.60348700, 13.44313100
Rozhledna Hláska na Růžovém vrchu u Hory Svaté Kateřiny map

Rozhledna Hláska na Růžovém vrchu u Hory Svaté Kateřiny - zajímavosti

Stojí v nadmořské výšce 729 metrů a její celková výška je 21 metr. Vyhlídkový ochoz je umístěn ve výšce 16 metrů nad zemí a vede k němu 87 schodů. Směrem na východ je vidět Nová ves v Horách a větrné elektrárny na Strážném vrchu, Milešovka, České Středohoří, Medvědí skála a osada Háj. Je odtud i pěkný výhled na Horu Svaté Kateřiny. Severozápadní strana otvírá pohled na Kamenný vrch, severní pak na větrné elektrárny v Německu. Na severovýchodě je vidět Loučná v Krušných horách a vrch Jeřabina. Celkový výhled je však omezen cca. na vzdálenost pěti kilometrů kvůli okolním kopcům.

Ze silnice z Horního Jiřetína do Brandova vede až k rozhledně úzká asfaltka, podél které můžete zaparkovat auto. Nahoru k rozhledně vede zelená turistická značka od zámku Jezeří.

Rozhledna je otevřena během turistické sezóny až do konce října, a to ve všední dny od 13 do 17 hodin a o víkendech od 11 do 17 hodin.

Region, ve kterém se Hora Svaté Kateřiny nachází, začal největší rozmach v době, kdy se tu těžilo stříbro, měď a zinek. Po vyčerpání ložisek ale začala zdejší oblast zase upadat a snad jen turistika ji trochu zpestřovala. Spolek pro zkrášlení přišel roku 1898 s návrhem vybudovat na jižním konci obce rozhlednu. Toho roku slavil císař Josef zrovna své padesáté narozeniny, a tak se členové spolku rozhodli pojmenovat novou rozhlednu právě po něm.


Slavnostní otevření nové rozhledny se konalo 17. srpna 1902. V blízkosti 16 metrů vysoké rozhledny byla vybudována ubytovna a restaurace.


Po první světové válce se rozhledna přejmenoval na Jahnovu podle F.L.Jahna, Němce, který propagoval turistické a sportovní hnutí. V pozdější době byla rozhledna opatřena prosklenou nástavbou. Ta zde byla až do 80. let, kdy musela být kvůli rekonstrukci snesena.


Velkou rekonstrukcí rozhledna prošla roku 2001. Během ní se zpevnilo, vyčistilo a vyspárovalo zdivo a vnitřní zdi se zpevnily drátěnými sítěmi. Na vrchol věže byla umístěna dřevěná nástavba, čímž se výška rozhledny zvedla na 21 metrů. V současnosti má rozhledna vzhled kamenné horské věže s proskleným vyhlídkovým ochozem. Během rekonstrukce byla také u paty rozhledny zřízena přístavba ze dřeva, jejíž prostory jsou využívány k výstavám. Slavnostní otevření po rekonstrukci se konalo 22. června 2002. Toho dne také rozhledna oslavila sté výročí svého vzniku. Akce se zúčastnily na dvě stovky občanů, kteří se nahoru k rozhledně mohli nechat dovést dvoupatrovým anglickým autobusem.


V současné době vrcholek věže využívají mobilní operátoři, kteří sem umístily svoje antény. Na věži se také nachází kamera, která snímá kateřinské údolí.

 

Autor: Andrea Štyndlová