ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Větruše v Ústí nad Labem

Rozhledna Větruše se může pochlubit nejednou předností! Jednak je to strategická poloha přímo v Ústí nad Labem, pak také fakt, že se jedná o historickou budovu z roku 1897 a v neposlední řadě je to též nádherný výhled na město. Vyzkoušejte její kvality a navštivte ji i vy!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Fibichova, Ústí nad Labem
GPS: 50.65541900, 14.03964400
Větruše v Ústí nad Labem map

Větruše v Ústí nad Labem - zajímavosti

Tento objekt s vyhlídkovou věží se nachází na vrchu Větruše v Ústí nad Labem. Je položena v nadmořské výšce 210 metrů a její vyhlídkový ochoz se nachází ve výšce 25 metrů nad zemí. Vede na něj celkem 111 schodů a je odtud pěkný výhled na město, Krušné hory i České Středohoří.

Na rozhlednu se můžete dostat několikero cestami:

  • Jedna z nich začíná v obchodním domě Forum, odkud vede k rozhledně lanovka.
  • Z vlakového nádraží se můžete vydat pěšky po žluté turistické značce. Je to odtud asi 1 km cesty.
  • Jet sem můžete také na kole. Cyklostezka vede od kruhového objezdu až pod Větruš.
  • Autem můžete také vyjet od kruhového objezdu a jet směrem na dálnici a pak odbočit z hlavní silnice nahoru do kopce.

Historie staveb na Větruši sahá až do 9. století. Tehdy zde jistý Labohoř vystavěl hrad Wittrusch, který později vyhořel a zanikl.


Roku 1839 tady zase jeden z místních usedlíků hledal pramen pro studnu a objevil hradební zdivo. Tento nález ho inspiroval k vypracování projektu a zbudování restaurace, která byla dokončena v roce 1847.


Zdejší restaurace, která bývá nazývána také Zámeček, je datována až do doby o padesát let později. Tehdy tady chtěl Spolek pro České Středohoří vybudovat honosný a výletní objekt. Za tímto účelem odkoupili pozemek a provedli demolici staré budovy. Poté byla vyhlášena soutěž o nejlepší projekt. Dne 13. července 1896 bylo rozhodnuto o stavbě a o měsíc později se s ní začalo. Dne 15. října se uskutečnilo položení základního kamene. Přesně za rok, 17. října 1897 byla stavba hotova a slavnostně otevřena.


Po druhé světové válce byl objekt na základě Benešových dekretů předána do národní správy. V následujících letech objekt vystřídal několik vlastníků. Od 60. let Větruše sloužila jako ubytovna zahraničních dělníků. V té době byl objekt také opatřen nevzhlednou přístavbou. V restauraci byl špatný vodovod, a tak byla celá uzavřena. Roku 1989 byl zámeček privatizován a během následujících let se o něm pouze spekulovalo coby o předmětu koupě. Objekt vystřídal majitelů a jeho technický stav se zhoršoval.


Roku 2000 byl na Větruši úmyslně založen požár, následkem kterého byla zničena střecha. Roku 2001 magistrát města odkoupil zámeček v dražbě za částku asi dvou milionů korun. Celý areál byl postupně opravován, následně opatřen sportovištěm a zrcadlovým bludištěm. Roku 2010 zde byla postavena lanová dráha.

 

Autor: Andrea Štyndlová