ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna Brdo v Chřibech

Užijte si požitek z výhledu rozhledny na nejvyšším bodu pohoří Chřiby! Nachází se přibližně 20 km směrem na jih od Kroměříže a oficiálně byla turistům zpřístupněna roku 2004.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Kostelany
GPS: 49.17065600, 17.30821400
Rozhledna Brdo v Chřibech map

Rozhledna Brdo v Chřibech - zajímavosti

Tato kamenná rozhledna je položena v nadmořské výšce 587 metrů a její celková výška činí 23,9 metrů. Vyhlídková plošina je umístěna ve výšce 21 metrů a vede k ní celkem 99 schodů. Ochoz poskytuje výhled na Malou Fatru, Roháče, Jeseníky, beskydy, Pálavu nebo Malé i Bílé Karpaty. Pokud vám to počasí dopřeje, uvidíte i Alpy.

Přístup k rozhledně je snadný a vede např. od penzionu Bunč, který je od rozhledny vzdálený asi 3,5 km a vede odtud modrá turistická značka. Tento penzion je od rozhledny také prvním obydleným místem.

Během dubna, září a října je rozhledna otevřena o víkendech v době od 10 do 16 hodin. V květnu a červnu je otevřeno od středy do neděle, a to v době od 10 do 16 hodin. O letních prázdninách se sem dostanete denně od 10 do 19 hodin. Po domluvě je možné rozhlednu navštívit i mimo tyto hodiny, a to pouze v případě hromadných návštěv.

Rozhledna Chřiby je skutečně unikátní stavbou. Stavba tohoto typu byla v českých zemích naposledy postavena ve 30.letech 20. století. Současná rozhledna však není první tohoto typu, která zde stojí. Již před lety zde totiž stála dřevěná vyhlídková věž, a to až do 70. let minulého století.


Stavba současné rozhledny probíhala zvláštní metodou, nazývanou kyklopské zdivo. Coby materiál byl použit pískovec z lomu Žlutava, který až na vrchol vynášeli dobrovolníci. Projekt vypracoval Svatopluk Sládeček a Bohuslav Stránský.


Položení základního kamene se konalo 28. října 2001. Rozhledna vznikla z iniciativy Sdružení pro podporu místních iniciativ Chřiby. Rozhledně požehnal olomoucký arcibiskup a Jan Graubner, a to při slavnostním otevřením, konaným dne 28. října 2004, kterého se tehdy zúčastnilo na tisíc turistů.

 


Autor: Andrea Štyndlová