ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna Velký Lopeník

Vyzkoušejte si pocit mít krajinu kolem Beskyd jako na dlani a vydejte se na rozhlednu Velký Lopeník! Nachází se na hraničním kopci Velký Lopeník, asi 5 km na východ od Březové a přibližně 25 km na jihovýchod od Uherského Brodu.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Lopeník
GPS: 48.91945400, 17.78134300
Rozhledna Velký Lopeník map

Rozhledna Velký Lopeník - zajímavosti

Jedná se o dřevěnou rozhlednu s kamenným podstavcem, položenou v nadmořské výšce 911 metrů. Oficiálně byla tato 22 metrů vysoká rozhledna zpřístupněna v roce 2005.

K vyhlídkové plošině vede celkem 101 schodů. Je umístěna ve výšce asi 19 metrů nad zemí a je z ní pěkný výhled na Beskydy, Strážovské vrchy, Malou Fatru, Pálavu, Chřiby, Hostýnské vrchy a další.

  • K rozhledně se dostanete jen pěšky. Vedou k nim turisticky značené stezky. Žlutá vede z Lopeníku od chaty přes Grúň a Malý Lopeník.
  • Asi 3 km dlouhá je zeleně značená cesta. Z obce Nová Bošáca na Slovensku sem vede modrá turistická značka.

Rozhledna je otevřena denně po celý rok bez omezení.

Velký Lopeník během minulých let nosil hned několik rozhleden. Ta první tady stála ještě před druhou světovou válkou. Němci tady v roce 1944 postavili novou rozhlednu, kterou ale hned následující rok někdo podpálil a její obnova se podařila až roku 1946. Její výška byla 16 metrů a stála zde až do 70. let, kdy se kvůli špatnému technickému stavu zbortila.


U stavby současné rozhledny stálo přeshraniční sdružení obcí. Ke konci roku 2002 byly vybrány tři z maket, které byly předloženy coby návrhy. Autorem vítězného projektu je arch. Sedláček. Rozhledna má příhradovou konstrukci a kamennou základnu.

Rozhledna byla slavnostně otevřena dne 16. července 2005. Kvůli drsným klimatickým podmínkám se ale stav rozhledny začal brzy horšit. Obec Lopeník se tehdy rozhodla natřít celou konstrukci volskou krví, ovšem vše nakonec proběhlo jen symbolicky díky tomu, že se obci nakonec podařilo najít sponzora, který poskytl nátěrovou barvu.

 

Autor: Andrea Štyndlová