ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm

Máte rádi skanzeny, historické budovy a pohádkový styl Dušana Jurkoviče? Navštivte jeho rozhlednu v Rožnově pod Radhoštěm!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Rožnově pod Radhoštěm
GPS: 49.46300700, 18.15706700
Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm map

Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm - zajímavosti

Tato dřevěná rozhledna na kamenném soklu se nachází v nadmořské výšce 480 metrů na Karlově kopci (též nazývaný Petřekovy stráně) nad Valašskou dědinou v Rožnově pod radhoštěm, přibližně 25 km na severovýchod od Vsetína.

Její celková výška je 31 metrů a vyhlídková plošina je umístěna ve výšce 18,8 metrů. Podívat se na ni můžete od 15.4. do 15.10. v době od 9 do 17 hodin.

Tato stavba je skutečně unikátní. Vybudovalo jej město Rožnov pod Radhoštěm roku 2009, a to na základě náčrtů slovenského architekta Dušana Jurkoviče, které se z jeho doby dochovaly. Architekt žil v letech 1867-1947. Celkové náklady na stavbu činily 12,2 milionů, z nichž podstatnou část tvořily dotace Evropského fondu.


Nákresy i barevné provedení zhotovil architekt Antonín Závada st. A jeho kolegové z firmy ARSTAV. Bylo totiž třeba udělat podrobné rozpracování jednoduchého nákresu Jurkoviče, který byl vyhotoven v roce 1896. Projekt tehdy Jurkoviš vypracoval pro Brňov u Valašského Meziříčí, ovšem k jeho realizaci z finančních důvodů nikdy nedošlo. Postavit Jurkovičovu rozhlednu vzniklo roku 2008 z rozhodnutí radnice v Rožnově pod Radhoštěm.

Původně se zamýšlelo postavit rozhlednu na kopci Hradisko, ovšem z tohoto nápadu později z mnoha důvodů sešlo. Jednak se jednalo pouze o malý pozemek, který byl navíc předmětem soudního sporu. Okolní plochy vlastnily Lesy ČR a navíc zde už tou dobou jedna dřevěná vyhlídka stála. Krom toho je Hradisko definováno jako archeologická památka.

Jako vhodná náhrada byl tedy zvolen Karlův kopec. Stavbu však muselo odsouhlasit zdejší Valašské muzeum v přírodě, Správa CHKO Beskydy a další. S tím však nebyl problém, a tak se se stavbou mohlo začít. Rozhledna je postavena ze sto let starého dřeva. Zdobí ji složité, ručně tepané prvky lidové architektury. Např. u hrotnice bylo zhotoveno několik plánů a návrhů. Do kopule rozhledny bylo při jejím dokončení roku 2011 vloženo několik artefaktů a předmětů, např. informace o historii plánů na stavbu rozhledny, valašská slivovice, mince či vydání Spektrum Rožnovska.


Za účelem lepšího výhledu byly v okolí rozhledny na jaře roku 2012 vykáceno několik desítek stromů. Celou věc šetřila Česká inspekce životního prostředí, která však pochybení neprokázala. Současnému výhledu však stromy cloní dále, a tak je třeba je vykácet, což se neslučuje se stanoviskem ochránců přírody.

V únoru roku 2012 proběhla kolaudace rozhledny a slavnostní otevření se konalo 28. dubna 2012. V budoucnu se plánuje úprava okolí Jurkovičovy rozhledny na lesopark a další akce, např. napojení rozhledny na lázeňské stezky apod.

 

Autor: Andrea Štyndlová