ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna Čertak v Beskydech

Navštivte rozhlednu na vrchu Čartak a nechte se příjemně překvapit krásným kruhovým výhledem na Beskydy! Tato betonová věž je obložená smrkovým dřevem a slouží nejen jako rozhledna, ale též jako věž mobilního operátora. Je umístěna v nadmořské výšce 953 metry na vrchu Čartak nedaleko hraničního přechodu Bumbálka, přibližně 30 km na východ od Vsetína.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Bílá
GPS: 49.37069100, 18.28123500
Rozhledna Čertak v Beskydech map

Rozhledna Čertak v Beskydech - zajímavosti

Tato 40 metrů vysoká rozhledna byla poprvé zpřístupněna roku 1998. K vyhlídkové plošině ve výšce 26 metrů vede celkem 137 schodů a naskýtá se odtud krásný kruhový výhled na Beskydy, Javorníky, Malou a Velkou Fatru a pokud vám počasí bude přát, můžete vidět i Tatry.

Autem se k rozhledně dostanete, pojedete-li směrem na státní hranice a těsně před nimi uvidíte značenou odbočku ze silnice, která spojuje Makov a Rožnov. Odtud pak jeďte vpravo k chatě Stenická. Z tohoto místa pak můžete jít pěšky k rozhledně ještě asi 200 metrů.

Od června do září je rozhledna otevřena každý den od 9:30 do 12:30 a pak zase od 13:30 do 16:30h. Pokud vám tato doba nevyhovuje a chtěli byste rozhlednu navštívit jindy, je možné si od ní vypůjčit klíč v hotelu Súkenická.

Rozhledna Čartak se nachází jen kousek od hraničního přechodu Bumbálka. Stojí zde od roku 1998 a původně měla sloužit jako základová stanice společnosti Eurotel. Správa Chráněné oblasti Beskydy hodlala vydat povolení ke stavbě jen za podmínky, že celkový ráz krajiny nebude stavbou rozhledny narušen, a že věž bude zároveň sloužit i jako rozhledna.


Konstrukce je plná, tvořená jádrem z betonu, které je ukryto pod smrkovým pláštěm. Vyhlídková plošina má osmiboký půdorys a je krytá. Oficiální zpřístupnění se konalo 28. června 1998.

V současné době má věž v pronájmu radnice Rožnova pod Radhoštěm a jejím provozovatelem je společnost Polfin Plošina s.r.o.

 

Autor: Andrea Štyndlová