ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Větrný mlýn Ostrov u Macochy

Přibližně půl kilometru ve směru na západ od obce Ostrov u Macochy na Blanensku leží u čísla popisného 120 zděný větrný mlýn holandského typu z doby kolem roku 1865. Původnímu účelu sloužil pouze do závěru 19. století, nicméně do dnešní doby se dochoval takřka v původní podobě.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Ostrov u Macochy 120, Ostrov u Macochy
GPS: 49.37915420, 16.75530420
Větrný mlýn Ostrov u Macochy map

Větrný mlýn Ostrov u Macochy - zajímavosti

V obci najdeme mlýn poblíž bývalé vápenky a jestliže sem zavítáte kvůli jeskyni Balcarka, uvidíte větrný mlýn přímo z prostoru parkoviště. Jak už bylo řečeno, mlýn byl vystavěn někdy kolem roku 1865 a mlelo se v něm poměrně krátce, pouze do roku 1902. Od roku 1932 už mlýnu chyběly perutě, nicméně byl už tehdy trvale obydlený, takže nikdy nezpustl. Řadí se k vůbec nejkrásnějším větrným mlýnům v celé České republice.

Byl původně vystavěn západně od vesnice a stával od ní spíše stranou, ovšem později, jak se obec rozrůstala, začala ho pohlcovat obecní zástavba. Z venku se mlýn dochoval v takřka původní podobě bez zásadních stavebních úprav. Je neomítnutý, stavěný z bílého zdiva z lomového vápence, což je pro mlýny v našem prostředí zcela netradiční.

Mlýn má přesný válcovitý tvar o průměru 9,38 m ve všech částech, jak u země, tak pod střechou. Je vysoký 11,95 metrů, z čehož střecha zabírá 3,96 m. Trámová konstrukce střechy má tvar jehlanu a v současné době je krytá plechem, ovšem v původním stavu byla šindelová. Větrné kolo má průměr téměř 13 m a na rozdíl od původního je o něco kratší.

Uvnitř mlýna se ve třetím podlaží dodnes zachovalo původní mlecí složení. Průměr mlecích kamenů je 1,3 m a jejich výška je 30 a 45 cm. Druhé složení zahrnuje pouze jednu řemenici. Ve druhém podlaží dodnes najdeme zachovalou moučnici a v prvním podlaží se bydlelo.

Větrný mlýn v Ostrově u Macochy v současné době není veřejnosti přístupný. Jeho vnitřní prostory jsou upraveny pro rekreační bydlení a celkově je současnými majiteli, potomky posledního mlynáře, pěkně udržovaný.

 

Autor: Andrea Štyndlová