ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Větrný mlýn Chvalkovice

Dnes jsou Chvalkovice malou poklidnou vískou na Vyškovsku, ve které žije přibližně 300 obyvatel, ovšem dříve se jednalo o vesnici se zámečkem, vlastním pivovarem i sladovnou. Dominantou celé vesnice je ale i v současné době zdejší větrný mlýn, uvedený do původního stavu pravnukem původního mlynáře.

Větrný mlýn Chvalkovice

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Chvalkovice
GPS: 49.18592030, 17.11819060
Větrný mlýn Chvalkovice map

Větrný mlýn Chvalkovice - zajímavosti

V kronikách je zmínka o této obci zaznamenána poprvé v souvislosti s rokem 1347, v době, kdy chvalkovické panství prodával jeho majitel, nicméně osídlení je zde doloženo už dávno předtím. V závěru 14. století zde byl vystavěn kostel s farou a lázně, od roku 1682 zde pak fungoval pivovar a sladovna. Obě budovy byly později zničeny požárem. Velkou ranou byla pro vesnici také morová epidemie v roce 1715, kvůli které obec málem vymřela.

Na jednom z kopců nad Chvalkovicemi se vypíná starý větrný mlýn, jenž byl poprvé uveden do provozu roku 1873, a jehož prvním mlynářem byl Josef Vítek, po něm zde jako mlynář pracoval jeho syn Jan. Mlýn právě po svém prvním majiteli nesl název "Vítkův". Fungoval až do druhé světové války, poté už následovaly roky chátrání.

Mlýn opravil a znovu uvedl do chodu pravnuk posledního mlynáře, František Sigmund, který po svých předcích podědil jejich zručnost. Předchůdce Františka Sigmunda roku 1918 mlýn opatřil benzinovým motorem, který později předělal na spalování koksu, díky čemuž se mlýn stal nezávislým na povětrnostních podmínkách, a postavil zde také výtah.

Větrný mlýn ve Chvalkovicích je postaven podle holandského typu z cihel a s kuželovou střechou krytou šindelem. Od roku 1873 zde začal pracovat zmíněný Josef Vítek a od roku 1920 pak jeho syn Jan. Mlýn byl v provozu však pouze do roku 1941, kdy došlo k jeho uzavření.

V současné době mlýn není veřejnosti přístupný, ovšem válcová stavba o půdorysu 8 m a celkové výšce téměř 11 m je vidět už z dálky a návštěvníci ji mohou obdivovat alespoň zvenku.

 

Autor: Andrea Štyndlová