ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Vodní nádrž Šance

Vodní nádrž Šance byla vybudována mezi lety 1964 až 1969 na horním toku řeky Ostravice s cílem zásobovat obyvatele pitnou vodou a ochránit zdejší oblast před povodněmi. Najdeme ji v Moravskoslezských Beskydech a svůj název získala odvozením od nedalekého vrchu Šance, vysokého 576 metrů, a nacházejícího se na jejím levém břehu nedaleko hráze.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Staré Hamry
GPS: 49.49088000, 18.42442000
Vodní nádrž Šance map

Vodní nádrž Šance - zajímavosti

Technické parametry

Kamenitá hráz vodní nádrže Šance bývala svého času nejvyšší v České republice. Má šikmé těsnící jílové jádro a její celkový objem je 1 340 000 m3. Kvůli ochraně kvality a zajištění zdravotní nezávadnosti vody v nádrži jsou zde pásma hygienické ochrany. Podloží nádrže Šance těsní jednořadá injekční clona hluboká na některých místech až 70 metrů.

Stavba samotné hráze si vyžádala zatopení střední oblasti obce Staré Hamry a zrušení železniční tratě spojující obce Bílá a Ostravice. Bez úprav se neobešla ani silnice vedoucí do Bílé, která byla přeložena na estakádu k levému břehu.

Vodní nádrž Šance v současné době plní svůj původní účel, tedy zajišťuje pro oblast uprostřed Beskyd dostatek pitné vody a shromažďuje zásoby v Nové Vsi ve Frýdlantu nad Ostravicí, kde se nachází úpravna vody. Protože zde musí být dodržována přísná hygienická ochrana, je zde zakázáno koupání i další rekreační aktivity.

TIP na výlet: Procházka kolem vodní nádrže Šance

Za výchozí bod procházky k vodní nádrži Šance si můžete zvolit železniční zastávku v Ostravici, odkud se vydejte po modré trase č. 461. Ta vás dovede až k nádrži a trase číslo 6178 vedoucí do Starých Hamrů.

U osady Medvědí dál vede lesní asfaltka a dál pak modře značená turistická stezka. U křižovatky pod Včelínem se napojte na žlutou, která vás povede až na vrchol Skalka. U Bučacího potoka je návaznost na červenou trasu s cílem v Ostravici.

 

Autor: Andrea Štyndlová