Památník Jana Žižky z Trocnova
Psala se 60. a 70. léta 20. století, kdy vznikl Památník Jana Žižky z Trocnova. Pokud ho budete chtít navštívit, nepátrejte v obci samé. Rozkládá se totiž na ploše, vzdálené od Trocnova (dříve Záluží) více než jeden a půl kilometru.
Užitečné informace pro návštěvníky
Památník Jana Žižky z Trocnova - zajímavosti
Projít si místo spjaté s osobou slavného husitského vojevůdce jistě není zbytečnou procházkou. Cesta vede lesem s několika malebnými rybníčky a je nenáročná. Jde zhruba o jeden kilometr, takže vyhovuje i rodinám s malými dětmi. Navíc je obohacena o sochu velkého vojevůdce od profesora Josefa Malejovského z období vzniku zmiňovaného památníku.
To ale není všechno! Hlavním bodem, kvůli němuž sem návštěvníci spěchají, je místo údajného Žižkova narození – Žižkův kámen. Jde o malý „ostrůvek“ v lese, kde stál kdysi statný dub. Dnes je označeno těžkým balvanem. Zda je to ale skutečné „rodiště“, se vlastně neví. Jsou to jen domněnky.
Pokud projdete parkem a zalesněnou částí, v níž můžete spatřit dva zemanské dvorce – dvorec strýce Mikše a Žižkova otce Řehoře, můžete se zastavit v malé nízké budově, jíž je Muzeum husitského revolučního hnutí. Dozvíte se zde základní údaje o Žižkově životě, například i to, kde přišel o obě oči. Pokud jste ale napjatí už teď, prozradíme, že o jedno přišel jako dítě (kolem 12 let) a druhé pozbyl při obléhání západočeského hradu Rabí (Rábí). Ani to ho ale neodradilo od dalších válečných tažení a řady dalších vítězství. Paradoxně ne boj, ale krátká nemoc se mu stala osudnou, když o tři roky později zemřel u Přibyslavi.
Autor: Marcela Horká, Vlastimil Hloupý