ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Pevnostní areál Slavonice

Koncem třicátých let 20. století byl na obranu naší země před nacistickými vojsky vystavěn mohutný val, sledující hranice Československé republiky. Jeho součástí byla také linie kolem Slavonic na Jindřichohradecku.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Slavonice
GPS: 49.00437500, 15.32473890
Pevnostní areál Slavonice map

Pevnostní areál Slavonice - zajímavosti

Pevnostní areál Slavonice skvěle ukazuje systém obrany, tvořený pozorovacími a palebnými průseky, protitankovými překážkami o délce až 200 metrů, a devíti rekonstruovanými objekty lehkého opevnění (řopíky), které věrně napodobují stav z období mobilizace v roce 1838.

Návštěvníkům jsou zpřístupněny dva plně vybavené a vyzbrojené bunkry s původními kulomety a puškami, funkčním ručním ventilátorem, pozorovacími periskopy, výstrojí osádky a dalším zařízením. Prohlídku objektů vede průvodce, který návštěvníkům poskytuje odborný výklad a návštěvníci mají možnost si také zakoupit turistické známky, pevnostní literaturu nebo pohlednice. Všechny objekty areálu jsou propojeny naučnou stezkou, kterou doplňují informační tabule.

"Oživený řopík" - tak se jmenuje akce pro návštěvníky, která je zde každoročně pořádána o letních prázdninách, konkrétně během první červencové soboty. Jsou zde ukázky palby z bunkru a rozšířená prováděcí akce, během které jsou zpřístupněny tři bunkry s výstrojí i výzbrojí. První srpnovou sobotu se zde koná tradiční bojová ukázka Přepadení řopíků 1938.

V rámci expozic lehkého opevnění se areál ve Slavonicích řadí v České republice k těm nejvyhlášenějším a nejlepším.

 

Autor: Andrea Štyndlová