ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Tvrz Stachelberg

Mezi Žacléřem a Trutnovem najdeme jedno ze zajímavých míst s vojenskou historií, dělostřeleckou tvrz Stachelberg, která se vypíná na vrchu terénního hřbetu nad vesnicí Babí. Jedná se o rozlehlý pevnostní areál, vystavěný roku 1938, který se může pochlubit jedním z největších bunkrů v České republice, unikátní podzemní tvrzí, zajímavou expozicí, zaměřenou na historii čs. opevnění, lehkými pevnůstkami i obnovenými zákopy.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Trutnov
GPS: 50.63052780, 15.91188890
Tvrz Stachelberg map

Tvrz Stachelberg - zajímavosti

K tvrzi je snadný přístup a cesta k ní je dobře značená. Jestliže přijíždíte od Hradce Králové nebo od Jičína, stačí sledovat směrovku na Žacléř a tvrz Stachelberg. Cesta pak vede přes vesnici Babí a serpentinami až na vrcholek nad vesnicí, kde už jsou informační tabule a parkoviště, odkud se dá k tvrzi dojít pěšky po asfaltce (přibližně 350 metrů).

Z autobusového nádraží v Trutnově vyjíždí přímo na vrchol nad Babí autobus, zastavující u zastávky Trutnov - Babí, pevnost, odkud je to k tvrzi také přibližně 350 metrů.

Co je zde k vidění?

Na místě je pak možné absolvovat prohlídkovou trasu s průvodcem, zahrnující expozici v pěchotním srubu a prohlídku rozsáhlého podzemí. Jsou zde základové desky pevnostních objektů, zákopy, altánek, vyhlídka a začíná zde také naučná stezka s názvem Opevněné Trutnovsko.

Tvrz Schalberg se začala stavět v roce 1937 a měla tvořit součást pohraničního opevnění proti Německu. Jednalo se o největší československou dělostřeleckou tvrz a jednu z největších pevností svého typu na světě. Výstavba však byla přerušena mnichovskou dohodou a odstoupením pohraničí Německu. Tvrz měla původně mít 12 bunkrů, propojených podzemím, ovšem během jednoho roku se podařilo vybudovat pouze jeden bunkr a podzemní prostory.

Součástí prohlídky s průvodcem je pěchotní srub T-S 73 s vojensko - historickou expozicí, rozestavěná podzemní pevnost a objekt lehkého opevnění s výzbrojí.

Návštěvníci si mohou prohlédnout také dva rozestavěné pěchotní sruby T-S 72 a T-S 74, z nichž byly vystavěny pouze základové desky.

 

Autor: Andrera Štyndlová