ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Bunkr Bratronice – Dolní Bezděkov

K objektům pražského opevnění zvaného Pražská čára nebo Pražská linie patří i bunkr pod silnicí vedoucí z Bratronic do Dolního Bezděkova. Díky svému umístění je zřejmě evropskou raritou. Jeho strop je tvořen silnicí, vchod a jedna střílna je pod silnicí po pravé straně ve směru od Bratronic. Druhá střílna je pod levou stranou silnice. V těsné blízkosti bunkru navíc protéká Loděnický potok. Při stavbě tohoto fortifikačního objektu musela být odčerpávána voda a byla použita speciální izolace.

Bunkr Bratronice – Dolní Bezděkov Bunkr Bratronice – Dolní Bezděkov Bunkr Bratronice – Dolní Bezděkov Bunkr Bratronice – Dolní Bezděkov Bunkr Bratronice – Dolní Bezděkov

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Dolní Bezděkov
GPS: 50.08015420, 14.03348500
Bunkr Bratronice – Dolní Bezděkov map

Bunkr Bratronice – Dolní Bezděkov - zajímavosti

Obranný objekt byl určen pro 7 členů osádky. Zachoval se díky svému umístění, protože při jeho odstřelu hrozilo zničení silnice. Byl tedy, stejně jako většina dalších dochovaných, zalit betonem s kameny.
Jeho dnešní podoba je výsledkem sedmiletého úsilí nadšenců Klubu pro vojenskou historii. Po jistě namáhavé, časově náročné a průsaky vody ztížené práci se dočkal bunkr v roce 1999 zpřístupnění.

Ani po dokončené rekonstrukci ale práce jeho restaurátorů nekončí. Díky pokusným odstřelům okupantů je objekt narušen a přes investice a odborné zásahy trpí občasným zaplavením. Potřebuje tedy stálou obnovu a není možné v něm nechávat vybavení.

Zpřístupněn je pouze šestkrát ročně a do jeho expozice kromě dobových autentických exponátů naší armády patří i litinová židlička z objektu Maginotovy linie. Tato francouzská obranná linie byla vzorem pro vybudování našeho opevnění.

Dalšími obrannými objekty v blízkém okolí jsou například bunkry Smečno a Drnov.

 

Autor: Ivana Dondová