ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Housův mlýn Tábor

Mučírna, strašidla, husitská krčma nebo zbrojnice na vás čeká v místě, které je známé pod názvem Housův mlýn. Jedná se o stylový husitský skanzen v Táboře, který pravidelně pořádá programy pro rodiny s dětmi, firemní akce, koncerty i svatby.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Pod Holečkovými sady 383, Tábor
GPS: 49.41525690, 14.65440310
Housův mlýn Tábor map

Housův mlýn Tábor - zajímavosti

Výstavba Housova mlýna probíhala na základech mlýna ze 13. století v těsné blízkosti starobylých hradeb Tábora. Mlýn je položen u břehu Tismenického potoka, který vytéká ze zdejšího rybníka Jordán. Místo má svou dlouhou minulost, která se váže také k bohoslužbám Adamitů (husitských radikálů). Během 18. století byl v těchto malebných místech vystavěn první umělecký parní mlýn, propojený s lázněmi. Údajně právě u Housova mlýnu ústí tajný východ, který vede z podzemních chodeb města Tábora.

Místní krčma nabízí možnost skvěle se najíst a zahnat žízeň cormou či medovinou, ovšem na své si přijdou nejen dospělí, ale i děti. Program Housova mlýnu zahrnuje historické hry především pro děti, navíc zcela nevšedního pojetí. Krom toho je zde mučírna, přehlídka strašidel a filmová zbrojnice s perlami v podobě zbraní, jež se objevily v řadě známých filmů, mezi nimiž zmiňme například Tristana a Isoldu, Bathory, Letopisy Narnie nebo Mlhy Avalonu. Jedná se o jedinou filmovou zbrojnici v Evropě. Zbroj si návštěvníci mohou také vyzkoušet a využít tak příležitosti obléci si na sebe něco, co kdysi nosily slavné filmové hvězdy. Zbrojnice čítá na 3 000 zbraní a zbrojí takřka všech historických etap.

Každý rok se v Housově mlýně pravidelně pořádají nejrůznější akce, například festival pro školáky, setkání s Janem Husem a hejtmanem Žižkou, husitské víkendy se zábavou pro rodiny s dětmi a v měsíci září pak Táborská setkání - největší český městský festival.

 

Autor: Andrea Štyndlová