ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Krokodýlí ZOO Protivín

Největší evropská kolekce aligátorů, kajmanů, krokodýlů a gaviálů. Ochranářská instituce zabývající se rozmnožováním kriticky ohrožených druhů krokodýlů a ochranou přírodních lokalit. Uvidíte zde krokodýlí obry měřící více než čtyři metry, ale i právě narozená mláďata. Krokodýlí ZOO Protivín chová největší chovné skupiny nejohroženějších druhů krokodýlů světa – gaviála indického, gaviála sundského a krokodýla filipínského – mimo země původu. Jako první v Evropě odchovala krokodýla kubánského a krokodýla bahenního, jako jediná zoo v ČR odchovává kriticky ohrožené krokodýly siamské. Inkubátory s vejci krokodýlů i narozená mláďata můžete pozorovat přímo v expozici.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Masarykovo nám. 261, Protivín
GPS: 49.20039920, 14.21772890
Krokodýlí ZOO Protivín map

Krokodýlí ZOO Protivín - zajímavosti

Návštěvníky zaujme albín aligátora severoamerického, jediný v evropských zoo, obdivovat mohou Golema – více než čtyřmetrového krokodýla mořského, zástupce největšího druhu krokodýlů na světě. Ve velikosti si s ním nezadá Čambal – samec gaviála indického měřící čtyři a půl metru a který spolu se samicí Gangou vytváří jediný chovný pár těchto převzácných zvířat v Evropě. Skupinu tohoto druhu doplňuje pět mláďat gaviálů indických, kteří loví malé ryby přímo před návštěvníky zoo.

Prohlídka je doplněna kolekcí jedovatých hadů, kde jsou zastoupeny kobry, zmije a chřestýši. V expozici zoologického muzea, která je součástí zoo, si návštěvníci mohou prohlédnout mimo jiné kompletní kostru krokodýla.

Celý projekt zoo je originální a přísně ekologický. Zoo vznikla rekonstrukcí stodoly z konce 18. století  (rekonstrukce byla spolufinancována EU – ROP Jihozápad), vyrábí si vlastní energii pomocí fotovoltaické elektrárny a systému tepelných čerpadel. Část z finančních příjmů zoo odchází pravidelně každý rok na ochranu přírodní lokality Lake Mesangat na Borneu.

Krokodýlí ZOO Protivín je otevřena denně po celý rok