ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

ZOO Liberec

Víte, která zoologická zahrada je se svou téměř stoletou historií nejstarší v České republice?

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Lidové sady 425/1, Liberec
GPS: 50.77656220, 15.07596500
ZOO Liberec map

ZOO Liberec - zajímavosti

Je to ZOO Liberec, která byla založena v roce 1919 a dnes se těší velké popularitě. Kdysi to ale neměla vůbec jednoduché.

Úplné prvopočátky zahrady, nebo spíš zookoutku v Lidových sadech, sahají až do roku 1904. Tehdy zde ornitologický spolek vybudoval velkou veřejnou voliéru, která byla později rozšířena a doplněna o výběhy srnčí zvěře. Rok po první světové válce byl zookoutek převeden na opravdovou zoologickou zahradu, až do roku 1931 jedinou u nás. Za první republiky vyrostl mimo jiné medvědinec, bazén pro lachtany nebo pavilon pro velké šelmy. Zoo přečkala poměrně v pořádku druhou světovou válku, ale paradoxně po jejím skončení nastaly horší časy. S příchodem nového ředitele v roce 1954 se vše obrátilo zase k lepšímu, ale stejně trvalo ještě dalších dvacet let, než se zahrada dostala na výsluní, kde se drží dodnes. Některé budovy ze sedmdesátých a osmdesátých let minulého století ještě pořád slouží, většina zahrady je ale modernizovaná a splňuje představy dnešního náročného návštěvníka.
 

Liberecká zoo chová momentálně asi 170 druhů zvířat v celkovém počtu přes 1000 kusů. Mezi ty nejzajímavější druhy patří bílí tygři indičtí, jež zoo chová od roku 1994. Téměř šedesátiletou tradici má v Liberci chov slonů, se kterým tu slaví velké úspěchy. Jako jediná v Evropě pak zoo chová monumentální takiny čínské. Velkou chloubou je také jedna z nejširších kolekcí dravých ptáků na starém kontinentu. Velké návštěvnické oblibě se těší například početná skupina šimpanzů, pandy červené, žirafy, zebry, lachtani či kočkovité šelmy jako levharti, lvi, rysi a gepardi.
 

ZOO Liberec nabízí příjemně strávený čas pro celou rodinu. Expozice zvířat doplňují četná občerstvení, dětský koutek s kontaktní zoo, prolézačkami, autíčky a vláčkem.

Zajímavostí je zážitkový program Ošetřovatelem v zoo, kdy si každý člověk starší 18-ti let může na vlastní kůži zažít jeden pracovní den v některé části zoo. Můžete to využít třeba jako netradiční dárek pro někoho blízkého.

 

Autor: Martina Limbergová

Autor fotografií: Monika Pelcová