ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Cuknštejn (tvrz)

Budete-li se procházet jedním malebným údolím zvaným Tereziino v blízkosti Nových Hradů, dojdete k tvrzi, jež stojí díky své okázalosti už jen krůček k označení panský hrad. Troufalejší jedinci hovoří dokonce o zámku. Jde o Cuknštejn, který roku 2000 koupil na pokraji své zkázy pražský podnikatel Tomáš Pek. Pohnutkou nebylo to, aby zde vybudoval hotel a tím těžil ze své koupě. Jeho zájmem se stala tvrz sama a její uvedení do původního stavu, což se opravdu daří. Vlastník zde totiž pracuje tak, aby se co nejvíce přiblížil k původnímu způsobu výstavby a opravy vnitřních i vnějších prostor, tedy citlivě k době, v níž památka vznikala.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Údolí 152, Nové Hrady
GPS: 48.77534140, 14.75070390
Cuknštejn (tvrz) map

Cuknštejn (tvrz) - zajímavosti

Bylo to v posledních dvou desetiletích 15. století. Majitelé se zde střídali téměř jako noc a den. Jeden z nich byl i úředník Pražského hradu Oldřich Pouzar z Michnic a tato perla mu patřila více než padesát let, až do poloviny 16. století. Nejdéle panujícím rodem na tvrzi byli Buquoyvé, kteří ji získali od císaře Ferdinanda II. jako dar za peněžní výpomoc v oblasti vedení válek s vnějšími nepřáteli habsburského soustátí.

Budova je čtyřkřídlová, patrová, s malým vnitřním nádvořím. Převládajícím slohem je gotika s drobnými prvky renesance a baroka. Pevnostní ráz pamětihodnosti zdůrazňuje obezděný okružní příkop a osmiboká věž ze 16. století. Velkým překvapením znovuobnovování krásné usedlosti v téměř rovinatém terénu bylo nalezení vnitřní kaple. Odstraněním suti vystoupily ze stěn fresky s náboženskými náměty a na světlo světa se dostal prostor, jenž svědčí o jediném možném využití.

Autor: Marcela Horká, Vlastimil Hloupý