ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Dívčí kámen (zřícenina)

Německy psáno Maidstein, zkomoleně Menštejn, lidově též Dívčák. Toto všechno jsou názvy pro krásnou a velmi rozsáhlou zříceninu v Jihočeském kraji poblíž Českého Krumlova.

Dívčí kámen (zřícenina) Dívčí kámen (zřícenina) Dívčí kámen (zřícenina) Dívčí kámen (zřícenina)

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Třísov
GPS: 48.88918330, 14.35735830
Dívčí kámen (zřícenina) map

Dívčí kámen (zřícenina) - zajímavosti

Jde o velkolepé sídlo Rožmberků, přesněji čtyř synů Petra z Rožmberka – Jošta, Jana, Oldřicha a Petra, a to z poloviny 14. století. V té době panoval v naší zemi Karel IV. a stál i u zakládající listiny tohoto panství. Patří k největším v Čechách. Chlubí se délkou 210 a šířkou 45 metrů. Stojí na skalnatém ostrohu na soutoku Křemže a Vltavy a jeho dostupnost pro jakéhokoli nepřítele v minulosti musela být opravdu mizivá. I Žižka by mohl vyprávět, jak kromě několika pobořených zdí vůbec ničeho nedosáhl.

Místo, o němž dnes hovoříme, bylo osídleno již v pravěku, v době bronzové. Svědčí o tom řada vykopávek. My však zůstaneme v době středověké a u dalších pánů z Růže. Hlavně u toho, jenž dal nakonec příkaz nechat hrad zpustnout, neboť náklady na opravu se mu zdály příliš vysoké. Bylo to ve 40. letech 16. století, kdy odešel poslední purkrabí a Petr IV. odsud odvezl do Českého Krumlova veškeré vybavení. O ostatní zkázu se už postaralo okolí. Lidé zde našli mnoho materiálu na stavbu svých obydlí, a tak z usedlosti zbylo to, co naštěstí ještě stále lze obdivovat.

Až sem zavítáte, budou vám průvodci hradní kozy. Nejsou ledajaké, počínají si jako kamzíci a mají touhu jít s vámi až k pokladně, někdy i za ní. Proto volejte zasvěcené duše, aby jim v další pochůzce zabránily, mohli byste si tak odsud kromě turistické známky odnést i živý talisman.

 

Autor: Marcela Horká, Vlasimil Hloupý