ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Vítkův Kámen (zřícenina)

Octnete-li se na pravém břehu přehrady Lipno, určitě nezapomeňte navštívit zříceninu hradu Vítkův Kámen. Na zříceninu musíte dojít pěšky z nedalekého parkoviště, ale nejedná se o žádnou túru. Odměnou Vám bude krásný výhled na celou přehradu a okolí (za jasného počasí můžete s dalekohledem vidět alpské panorama) a také posezení a občerstvení v místním bufetu.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Svatý Tomáš, Přední Výtoň
GPS: 48.64512810, 14.10325720
Vítkův Kámen (zřícenina) map

Vítkův Kámen (zřícenina) - zajímavosti

Nejvýše položený hrad v Čechách

Zříceninu hradu najdete na původní staré zemské hranici. Není to nijak rozsáhlá stavba, hrad sloužil především jako pohraniční pevnost na solné stezce. Zachovala se pouze třípatrová hradní věž a část staveb a vnějšího opevnění. Vítkův Kámen je však zřícenina nejvýše položeného českého hradu, který se tyčí nad zaniklou vesnicí Sv. Tomáš.

Zřícenina jako turistická rozhledna

Strážní hrad založil Vítek z Krumlova ve 13. století. Hrad byl tvořen hlavně obytnou věží a opevněním. V přízemí bylo vězení, kuchyně a zbrojnice, v patrech pak obytné místnosti. Ve 14. století byl Vítkův Kámen vlastnictvím Rožmberků a byl zde krátce vězněn král Václav IV. V 17. století změnil hrad vlastníka a začal chátrat. K úpravě zříceniny došlo v 19. století před návštěvou korunního prince Rudolfa. Zřícenina byla využívána jako rozhledna, ovšem po druhé světové válce se místo dostalo do pohraničního pásma a sloužilo jako pozorovatelna protivzdušné obrany. Po rekonstrukci v současnosti je Vítkův kámen znovu přístupný a opět slouží i jako rozhledna.

Přízrak z Vítkova Kamene

Kolem zříceniny hradu obchází přízrak, který nikomu neubližuje, ale žalostně sténá a kvílí. Toto strašidlo bývalo mladým knězem, který se provinil tím, že svedl ženu, které měl poskytnout duchovní útěchu. Žena pak začala žít nemravným životem a toho, který byl příčinou jejího úpadku, na smrtelném loži proklela. Kněz se po zbytek života snažil žít bohabojně a poctivě, ale ke svému skutku se nikdy nepřiznal a nevyzpovídal se, takže kletba účinkovala a po smrti se stal strašidlem, které bloudí kolem hradní zříceniny a naříká.

 

Autor: Helena Syslová