ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Helfenburk (zřícenina)

Přibližně 5 km od jihočeského Bavorova se uprostřed lesů tyčí zřícenina gotického hradu, který se svou rozlohou 1,27 ha řadí mezi největší hradní zříceniny v České republice. Návštěvníci mohou v současné době navštívit obě věže hradu, přičemž jedna z nich prošla úpravou a slouží jako rozhledna, odkud je kouzelný výhled do okolí i na nedalekou Šumavu.

Helfenburk (zřícenina)

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Krajníčko
GPS: 49.13595690, 14.00649530
Helfenburk (zřícenina) map

Helfenburk (zřícenina) - zajímavosti

Prostředí, v jakém se zřícenina hradu nachází, je bezesporu velmi romantické, což potvrzuje i množství kulturních akcí a dokonce i svatebních obřadů, které se zde poměrně často konají. Dochovala se soustava obranných a dělových bašt a torzo dvoulodního hradního paláce.

Povolení ke stavbě hradu vydal Karel IV. v roce 1355, a to na základě žádosti bratří z Rožmberka. Ti si pro stavbu Helfenburka vybrali vrch Malošín se strategickou pozicí uprostřed lesů. Po nich hrad vlastnil Jan z Lobkovic, poté Jan ze Švamberka a pak opět přešel do vlastnictví Rožmberků. Poslední z nich, Petr Vok, hrad roku 1593 prodal obci Prachatice. V pozdějších letech jej vlastnili Eggenberkové a Schwarzenbergové. Dnes hrad Helfenburk spadá pod správu města Bavorov.

Hrad měl původně trojdílnou dispozici a 2-palácové jádro o dvou patrech uprostřed parkánu. Každé podlaží obou paláců mělo dvě místnosti, přičemž v prvním patře měly pokoje reprezentativnější ráz a ve východním paláci se dochovala také táflovaná světnice. Prostory byly spojeny dřevěnou arkádovou chodbou na kamenných sloupech, která obíhala kolem celého nádvoří.

Mezi roky 1477 až 1483 byl hrad s cílem zvýšit jeho obranyschopnost přestavěn, nicméně jádra hradu se tyto úpravy téměř nedotkly. Velký význam má gotické opevnění z pozdního středověku, které již zahrnuje některé pokročilejší prvky, ale především se jedná o jedno z mála dobře dochovaných opevnění z tohoto období.

 

Autor: Andrea Štyndlová