ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Frejštejn (zřícenina)

Hledáte-li místo, kde na vás dýchne romantická atmosféra, navštivte malou vesničku Podhradí nad Dyjí a vydejte se na zříceninu hradu Frejštejn, která se tyčí na skále nad ní. Vesnice leží v malebném údolí na pravém břehu řeky Dyje, jen 13 kilometrů od Vranovské přehrady. Samotná zřícenina hradu je sice poměrně malá, přesto stojí za vidění.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Podhradí nad Dyjí
GPS: 48.89953280, 15.68563920
Frejštejn (zřícenina) map

Frejštejn (zřícenina) - zajímavosti

Do dnešních dnů se nedochovalo mnoho záznamů, které by přesněji mapovaly osudy hradu, základní informace o něm jsou ale známé. Historie Frejštejnu se začala psát ve 13. století, přesněji z roku 1250 je o něm dochována první zmínka. Byl vybudován jako obranný hrad na hranicích s Rakouskem, už po několika desítkách let byl ale jako sídlo loupežníků dobyt právě Rakušany a to s vědomím a svolením tehdejšího českého krále Václava II. Na počátku 15. století věnoval král Zikmund hrad významnému moravskému rodu Krajířů za jejich věrné služby. Že to nebyl dobrý nápad, se ukázalo brzy poté. Jeden potomek rodu, Jan Krajíř, z něj udělal opět sídlo loupežníků, když začal se svou družinou přepadávat okolní vsi na české i rakouské straně. Moravští stavové se obávali dalších drancujících nájezdů, a proto hrad raději vykoupili a nechali rozbořit. To bylo v roce 1440 a od té doby už zřícenina nebyla nikdy obnovena. V 16. století sice proběhl pokus její přestavby na pevnost, ten ale nikdy nebyl dokončen. Z velkých plánů zůstala do dnešních dnů jen tehdy postavená věž se střílnami.

Z bývalého hradu je dochována hlavně část severní zdi, která je dobře vidět ze vsi. Za ní se nachází zbytky hradeb, malého paláce, kaple a vrat. Dobře viditelný je také velký příkop, přes který kdysi vedl most a umožňoval tak přístup do hradu.

Dnes se k zřícenině dá dostat dvěma cestami. Jedna začíná na východním okraji vesnice a vede kolem zámečku umělce Lubo Kristka přímo nahoru do kopce. Je to ale kamenitá lesní cestička, na kterou si ne každý troufne. Pohodlnější je trasa po silnici, která je jen o něco málo delší. Pak už stačí přejít valem přes příkop a můžete si zblízka prohlédnout umění dávných stavitelů.  A také se pokochat krásným výhledem na vesničku či kopce a skály na protějším břehu řeky.

Přes dobrou polohu zříceniny jen kousek od turisticky vyhledávané Vranovské přehrady, bylo toto místo dlouho opomíjeno. V posledních letech si jej ale turisté oblíbili a dnes se tak pomalu stává častou zastávkou při toulkách tímto krajem. O zajímavosti stavby svědčí i zájem filmařů, kteří tu natáčeli jednu ze scén pohádky Císař a tambur.

 

Autor: Martina Limbergová