ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Grabštejn (zřícenina)

Hrad Grabštejn, dříve známý také pod názvem Grafenstein, Wlsitz nebo Olsytz, byl vystavěn ve 13. století a najdeme ho poblíž Hrádku nad Nisou u vesnice Chotyně.

Grabštejn (zřícenina)

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Grabštejn 21, Hrádek nad Nisou
GPS: 50.84600860, 14.87613190
Grabštejn (zřícenina) map

Grabštejn (zřícenina) - zajímavosti

V 16. století prodělal hrad renesanční přestavbu, během které byla zbudována kaple sv. Barbory, bohatě dekorovaná a na území Čech zcela unikátní. Během posledních let prošla rekonstrukcí a v současné době je přístupná návštěvníkům.

Dvě patra hradu jsou zařízena a zpřístupněna v rámci prohlídek, stejně jako středověké sklepení. Nábytek je v obytných místnostech většinou původní. Návštěvníkům je zpřístupněna také dominanta celého hradu,  hradní věž, která nabízí půvabný výhled do okolí Grabštejna.

Přesné datum založení hradu nám dnes není známé, nicméně ve 13. století už Grabštejn stál na místě, kde ho najdeme i v současné době. Velkou přestavbou prošel v 16. století a největšího rozmachu se dočkal během vlastnictví rodu Gallasů (později Clam-Gallasů). Velká rekonstrukce na hradě probíhala koncem 80. let minulého století a zpřístupnění se konalo v roce 1993.

Cesta, která se line v místech pod hradem, je pomyslnou páteří frýdlantského vévodství a v letech minulých hrad Grabštejn sloužil zejména ke kontrole cesty do Čech v důležitém hraničním bodě, v místech střetu Polska, Německa a České republiky. Během třicetileté války padl Grabštejn do rukou Albrechta z Valdštejna, po jehož smrti hrad až do roku 1648 obsadili Švédové. Během druhé poloviny 17. století dal císař zbořit hradby, aby hrad už nikdy nemohl sloužit jako nepřátelská pevnost.

 

Autor: Andrea Štyndlová