ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Košumberk (zřícenina)

Navštivte s námi dějiště románu Aloise Jiráska V cizích službách, zříceninu hradu Košumberk. Nabije Vás energií, kterou vyzařují jeho polorozbořené zdi. Třeba právě uslyšíte středověkou hudbu nebo budete svědky rytířské bitvy. Koná se zde totiž spousta lákavých akcí.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Luže
GPS: 49.88011420, 16.05023890
Košumberk (zřícenina) map

Košumberk (zřícenina) - zajímavosti


Hrad byl založen okolo roku 1300. Později byl přestavěn v pozdně gotickém stylu pány z Chlumu. V roce 1573 vyhořel a o necelých třicet let později byl přistavěn velký renesanční zámek. V druhé polovině 16. století byla na Košumberku zřízena českobratrská škola. Byli zde vychováváni mladí protestantští šlechtici jako Albrecht z Valdštejna nebo Vilém Slavata. Stal se majetkem jezuitů a ti zde zřídili svoji rezidenci i kostel. Od konce 18. století je hrad pustý a začíná se měnit na zříceninu. Do současnosti se dochovalo torzo čtvercové hradní věže, část zdí paláce, brána a zbytky opevnění. Z budovy purkrabství bylo zřízeno hradní muzeum, obřadní síň, muzejní knihovna a přednáškový sál.


Součástí zámku byl i romantický park anglického typu, který byl doplňován různými stavbami, ze kterých se do současnosti dochovala pouze hradní zřícenina a čínský pavilón. Park je zachycen na souboru ručně barvených rytin A. Pucherny.


Městečko Luže, kde se Košumberk nachází, láká návštěvníky i na další památky. Mezi ty významné patří synagoga a židovský hřbitov. Synagoga pochází z 18. století a je po rekonstrukci. Na přilehlém hřbitově můžete najít hroby až ze 17. století. Za návštěvu také rozhodně stojí poutní chrám Panny Marie na Chlumku. Tento dvou věžový poutní kostel byl postaven italským architektem G. B. Alliprandim v letech 1690 – 1695 ve slohu raného baroka. Na konci 17. století byla za kostelem přistavěna jezuitská rezidence. Původně měla dvě patra, ale na konci 19. století byla přestavěna na jednopatrovou. Pravidelně se zde konají bohoslužby.

 

Autor: Marie Bukovinská