ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Semtěš (tvrz)

Psal se rok 1355, když Rubín ze Skalice a Semtěše založil na pomezí dvou krajů (z dnešního hlediska Pardubického a Středočeského) tvrz. Uplynulo ale asi ještě padesát let, než se ústředním bodem panství stala věž, postavená za některého semtěšského vladyky. Snad to byl Petr, snad Jetřich, kdo ví. V obci stávalo panství již dříve, mělo to být kdesi v severovýchodní části obydlené plochy. Dodnes se tomuto místu říká „Na Zámku“.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Semtěš 48, Semtěš
GPS: 49.96044000, 15.51227030
Semtěš (tvrz) map

Semtěš (tvrz) - zajímavosti

V průběhu dalších staletí sídlo vzkvétalo. Vrcholu zřejmě dosáhlo za Václava Žehušického z Nestajova. Poté se zde usídlil Karel ze Žerotína, který panství prodal Zdeňku Meziříčskému z Lounice. Bylo to roku 1558 a lze říci, že od těch dob nastává úpadek celé usedlosti. Patřila sice zmiňovanému muži, ale už se v ní nebydlelo.

Jak začaly v obci přibývat jednotlivé domy, nastal zlom. Kámen byl postupně rozebrán právě na účely výstavby nových obydlí a z tvrze zůstalo to, co máte možnost obdivovat dnes – hranolová kamenná věž. Přízemí ukrývá gotickou klenbu. Na jedné ze zdí je ještě dnes patrný středověký arkýř, jehož význam je jasný. Sloužil potřebám tehdejšího panstva stejně dobře jako dnešní moderní toaleta.

Pokud se do Semtěše vydáte, domluvte se předem. Jinak se vám návštěva této pamětihodnosti nemusí podařit. Správce usedlosti není vždy přítomen. Dozvíte se, že od 18. do poloviny 20. století zde kvetlo kovářské řemeslo. Pak památka jakoby „zmizela“, aby se znovu vynořila ze stínu roku 1997, kdy se začalo s obnovou a později i prohlídkami. Až vystoupáte do dvaadvaceti metrů výšky, zahleďte se do krásné krajiny vůkol. Železné hory budete mít jako na dlani.

 

Autor: Marcela Horká, Vlastimil Hloupý