ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Zvířetice (zřícenina)

Nad řekou Jizerou můžete vidět zvláštní panorama zříceniny. Její návštěva se určitě vyplatí, hrad Zvířetice je zříceninou raně gotického hradu a můžete vidět i pozůstatky renesančního zámku z pozdějšího období. Požáry poničily hrad za dobu existence několikrát, požár v 18. století znamenal pro hrad definitivní konec. Napůl zachovaná věž slouží jako vyhlídka do údolí řeky Jizery.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Bakov nad Jizerou
GPS: 50.46996720, 14.91931690
Zvířetice (zřícenina) map

Zvířetice (zřícenina) - zajímavosti

Zřícenina je volně přístupná

Zříceninu Zvířetice si můžete prohlédnout sami. O historii hradu se poučíte na informační tabuli u vstupu a po mostě přes poměrně hluboký příkop se dostanete do samotných zbytků hradu. Jako první uvidíte věž, která slouží i jako vyhlídka. Nelze však dojít až na vrchol věže, ten byl uzavřen po požáru. Rozhlédněte se po zřícenině, abyste se lépe orientovali, je dost členitá. Ve zbytcích různého zdiva lze poznat hradní kapli a studnu, která sloužila k uchování dešťové vody.

Hrad založili pánové z Lemberka

Zakladatelem hradu Zvířetice byl pravděpodobně Zdislav z Lemberka, jeho synové se již nazývali pány ze Zvířetic. Hrad byl založen na přelomu 13. a 14. století. Pozdějšími majiteli hradu se stali Vartemberkové, kteří hrad přestavěli na opevněný zámek v renesančním slohu. Po Bílé hoře připadl hrad pánům z Valdštejna, kteří ho dali po požáru opravit, i když už na hradě nesídlili, ale v roce 1720 hrad po zásahu bleskem znovu zcela vyhořel a už nebyl obnoven.

Zvířetice se objevily ve filmech

Zřícenina Zvířetice svou romantičností i polohou mnohokrát přitahovala filmaře. Pokud se díváte na detaily ve filmech, můžete Zvířetice poznat třeba v pohádce O uloupené divožence nebo ve filmovém zpracování Máchova Máje. Filmaři zříceninu využívají rádi pro její snadnou dostupnost i zachovalost – terén neumožnil obyvatelům z okolí rozebrat zdivo pro stavební účely.

 

Autor: Helena Syslová