ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Týřov (zřícenina)

V malebném koutu naší země, na Křivoklátsku, nedaleko hradních skvostů, jakými je hrad Křivoklát, Žebrák nebo Točník, najdeme i Týřov, původně královský hrad s majestátní siluetou, tvořenou devíti věžemi, který se stavbou i významem řadil mezi nejvýznamnější hrady ve své době.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Karlova Ves 12, Karlova Ves
GPS: 49.97348360, 13.79006610
Týřov (zřícenina) map

Týřov (zřícenina) - zajímavosti

Týřov nechal vystavět Václav I. po vzoru francouzských kastelů a historické prameny se o něm poprvé zmiňují v souvislosti s rokem 1249, kdy zde Václav I. zajal svého odbojného syna Přemysla. Odtud nechal kralevice odvést do vězení na Přimdě a jeho doprovod pak do vězení Pražského hradu.

Mezi lety 1315 až 1316 byl na Týřově vězněn odpůrce Jana Lucemburského, Jindřich z Lipé. V době Jiřího z Poděbrad na Týřově sídlili Týřovští z Ensidle. Roku 1473 měl Jošt Týřovský povoleno zabít ročně ve zdejších lesích 4 jeleny a 4 laně a na opravu hradu měl k dispozici 100 kop. Jeho vnuci Jan, Albrecht, Jiřík a Jošt si ve zdejším kraji a okolí získali neblahou pověst výtržníků.

Už kolem roku 1547 začal Týřov pustnout a chátrat, bydlet se v něm už nedalo a ještě do konce 16. století se z něj stala zřícenina.

Týřov byl vystavěn nad důležitou zemskou stezkou. Hrad měl dvojdílnou dispozici. Ve skále byl vysekán šíjový příkop překlenutý mostem s poslední částí zvedací, přes který se dalo vejít první kulisovou bránou přes další příkop po druhém mostě průjezdem věže druhé brány až na dolní nádvoří. Dolní hrad byl kromě obvodové hradby opevněn ještě šesti okrouhlými flankovacími věžemi. Tu sedmou věž pak nahrazoval bergfrit horního hradu.

Do současnosti se dochovala torza válcové věže a zbytky donjonu. Zřícenina Týřov je dnes volně přístupná.

 

Autor: Andrea Štyndlová