ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Střekov (zřícenina)

Pobýváte-li v Ústí nad Labem nebo jeho okolí, nemůžete přehlédnout dominantu města – hrad Střekov. Patří k našim nejzachovalejším zříceninám a svým romantickým vzhledem se stal inspirací mnoha našich i zahraničních umělců. Hrdě se tyčí na velké skále vysoko nad řekou Labe. Návštěva tohoto hradu ve Vás zanechá nezapomenutelný dojem. Rozbořené opevnění Vám ukáže, o jak rozsáhlou a mohutnou stavbu se jednalo. Hlavní funkcí hradu bylo střežit labskou obchodní cestu.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Na Zacházce 844, Ústí nad Labem-Střekov
GPS: 50.63972690, 14.05118000
Střekov (zřícenina) map

Střekov (zřícenina) - zajímavosti

Na Střekově se projdete

Areál hradu je poměrně rozlehlý a jednotlivé části se nacházejí v různých výškách. Od podhradí se dostanete k bráně a vstoupíte do předhradí. Zde si prohlédnete rytířský sál a začnete stoupat do samotného jádra hradu. K vidění je zde zbytek hlavního paláce, kaple, další palác a válcovitá věž. Odtud vedl padací most do nejvyšší části hradu, citadely. Ze všech míst je nádherný výhled na labské údolí. V jednotlivých budovách můžete zhlédnout expozici i historii hradu, expozici útrpného práva a další výstavy.

Hrad byl vystavěn jako celní stanice

Máte – li rádi historické období vlády Přemyslovců a Lucemburků, hrad Střekov Vás jistě zaujme i svou historií. Vznikl z pověření Jana Lucemburského a měl sloužit jako strážní a celní stanice. V té době vznikla první část z pozdější podoby hradu, tzv. Velké stavení. Hrad se pak stal majetkem Vartenberků a majitelé se začali střídat. Na konci 16. století se pány Střekova stali Lobkowiczové a jejich majetkem je hrad dodnes. Poslední obyvatelé hrad opustili na konci 17. století, v 19. století byl obnoven a navštěvován mnoha romantickými tvůrci a mysliteli jako J. W. Goethe, R. Wagner, K. May nebo K. H. Mácha.

Romantika provází hrad již od založení

Nechte si při prohlídce hradu vyprávět hradní pověsti – od založení hradu vladykou Střekem po pověst o dceři hradního pána, která ukončila svůj život skokem ze skály, než by si vzala vnuceného nápadníka. Její vlasy se prý zachytily na skále a na těchto místech roste zlatavá tařice skalní, která tuto nešťastnou lásku připomíná. Romantická ruina Vám může vyprávět i další tajemství – stačí pozorně naslouchat.

 

Autor: Helena Syslová