ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Arboretum Křtiny

Arboretum Křtiny je krásným koutem přírody, který se neustále mění s ročním obdobím a tak má pořád čím překvapovat. Máte-li rádi procházky v přírodě, určitě se vám tu bude líbit.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Křtiny 68, Křtiny
GPS: 49.32160690, 16.74253190
Arboretum Křtiny map

Arboretum Křtiny - zajímavosti

Je nejstarším arboretem Školního lesního podniku Masarykovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně, bylo založeno už v roce 1928. Zakladatelem byl tehdejších profesor Lesnické fakulty Vysoké školy Brno August Bayer, který má nedaleko vchodu pomník. Arburetum najdete mezi městysi Křtiny a Jedovnice, asi 20 kilometrů severně od Brna. Rozkládá se na loukách a lesních svazích údolí potoka Zemanův žleb. 

Na rozloze 23 ha tu roste kolem 1000 taxonů dřevin. Tím nejvzácnějším je pajehličník přeslenitý, který pochází až z dalekého Japonska, raritou je tu pak to, že přes 200 taxonů tvoří druhy, kříženci a kultivary vrb. Součástí arboreta je i rybník, vřesoviště a rašeliniště.

Areálem vede naučná stezka Domácí dřeviny, která návštěvníky prostřednictvím informačních tabulí seznámí s představovanými dřevinami, a pak také rekreačně výchovná stezka Chvála stromů, která je také věnovaná jednotlivým dřevinám. Projití základního okruhu zabere zhruba hodinu času, zastavit a odpočinout si přitom můžete na lavičkách roztroušených po arboretu. Po cestě uvidíte také více než 25 zajímavých dřevěných soch či sousoší z rukou studentů fakulty, které doplňují už tak krásné scenérie.

Arboretum Křtiny je především školním  zařízením, veřejnosti je tak otevřeno pouze jeden den v týdnu během vegetační sezóny. Bývá to každou sobotu od konce května do začátku září, mezi Dny otevřených dveří, které tuto návštěvnickou sezónu začínají i končí.

Pokud nejste botaniky, nejspíš vám informační brožurka ani popisky u dřevin moc neřeknou. Přesto vás jistě procházka tímto lesem a loukami okouzlí. Kdykoliv sem zavítáte, bude to tu vypadat díky neustále se měnícím kvetoucím rostlinám trochu jinak.

 

Autor: Martina Limbergová