ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Botanická zahrada Olomouc

Zahrada má oslovovat všechny lidské smysly a zvlášť obohacovat duši svou krásou, klidem a pocitem sounáležitosti s přírodou. Botanické zahrady jistě plní tuto funkci stejně svědomitě jako kterékoli jiné zahrady.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: U botanické zahrady, Olomouc
GPS: 49.58621170, 17.24905170
Botanická zahrada Olomouc map

Botanická zahrada Olomouc - zajímavosti

Botanická zahrada v Olomouci byla budována od roku 1971 na území tzv. Korunní pevnůstky v těsné blízkosti Bezručových sadů. Botanická zahrada tvoří část původního hradebního pásu města. Od zbytků sadů je areál botanické zahrady oddělen ramenem řeky Moravy zvaným Mlýnský potok. Je to rozsáhlý areál čítající plochu o rozloze sedmi hektarů, jehož pojetí je krajinářsky velmi specifické.    

Její část tvoří i unikátní rozárium, které se  se nachází na předpolí pevnůstky. V rozáriu je vysázeno na 40 000 růžových keřů zahrnujících přes 600 druhů včetně velmi nezvykle zeleně kvetoucí růže čínské. Zastoupeny jsou zde jak růže velkokvěté, sadové, pokryvné, pnoucí, ale i původní botanické druhy. 

Kromě rozária jsou součástí zahrady také alpinum, zahrada národů a v roce 2011 nově založená zahrada smyslů, která má přiblížit krásu a vůni kvetoucích květin a bylin také nevidomým a slabozrakým. Rostliny jsou zde popsány na vnitřní části vyvýšeného záhonu Braillovým písmem. Na záhonu se mohou návštěvníci setkat s libečkem, šalvějí, sasankami, rozchodníky, levandulí, mateřídouškou, různými druhy trav, maceškami a dalšími rostlinami, které mohou vnímat návštěvníci jak čichem, sluchem, tak i hmatem. Nemusejí se zde rozhodně obávat rostlin s trny nebo rostlin vyvolávajících kontaktní alergie.   

V přední části rozária si mohou milovníci bylin a léčivých rostlin vyzkoušet své znalosti a pokusit se podle vůně a vzhledu poznávat jednotlivé byliny. Kdo z nás se může pochlubit například tím, že na vlastní oči viděl a na první pokus poznal omamně vonící routu vonnou, která byla u předchozích generací tolik oblíbená.

Nejsou to však jen růže a léčivé byliny, ale i jezírko, sochy, ze dřeva vyřezávané totemy anebo keramika na dělící zídce, kterou pomáhaly spoluvytvářet děti místních škol, či v barevných pásech osázené záhony, které můžeme v botanické zahradě obdivovat. 

K vidění je zde velké množství vzácných stromů a dřevin, jako je například liliovník tulipánokvětý (Liriodendron tulipifera), mišpule německá (Mespilus germanica), z Dálného východu pocházející jehličnan – mikrobiota křížolistá (Microbiota decussata), nebo kalifornská borovice osinatá (Pinus aristata) s pryskyřičnými výpotky na jehlicích.   

Zábavu zde naleznou i děti, které si mohou zahrát na obří dřevěný xylofon, vyzkoušet obří dřevěné šachy anebo si hrát pod dozorem maminek na dětském hřišti přímo v areálu botanické zahrady.

Od jara do podzimu zde mohou návštěvníci, kromě pondělí, kdy je zavřeno, denně obdivovat bohatou škálu barev a tvarů nejrůznějších rostlin. Klid zde najdou i maminky, které přijdou na procházku do areálu botanické zahrady se svými dětmi v kočárcích. Vždy ve středu je vstup do areálu zdarma. Vstup se psy není povolen.

 

Autor: Zuzana Bohdalová

Fotografie: Zuzana Bohdalová