ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Jezuitský kostel Nanebevzetí Panny Marie Brno

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Brně je hovorově známější pod prostým označením "Jezuitský kostel." Nachází se v samém centru Brna, jen pár metrů ve směru na východ od kostela sv. Jakuba, a jedná se o jednu z prvních brněnských barokních staveb. Se stavbou Jezuitského kostela se započalo roku 1578 a byl součástí jezuitské koleje, která byla zbořena počátkem 20. století. Do jezuitských kolejí se kdysi vstupovalo nádhernou barokní branou, kterou dodnes najdeme u kostela ze Beethovenovy ulice.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Jezuitská 8/5, Brno-střed
GPS: 49.19686610, 16.61027920
Jezuitský kostel Nanebevzetí Panny Marie Brno map

Jezuitský kostel Nanebevzetí Panny Marie Brno - zajímavosti

Mezi Brňáky se kromě názvu Jezuitský kostel můžete též setkat s označením kostela "U jezuitů", a to pravděpodobně díky tomu, že kostely Nanebevzetí Panny Marie najdeme v Brně ještě v Zábrdovicích a druhý pak na Mendlově náměstí v Masarykově čtvrti.

Komplex bývalých jezuitských kolejí v Brně byl původně velmi rozsáhlý a zaplňoval prostor mezi dnešní Rooseveltovou, Dvořákovou, Kozí a Jezuitskou ulicí. Právě Jezuitský kostel je jedinou stavbou, která se do současnosti dochovala.

Rozsáhlá stavební činnost jezuitů v Brně byla zahájena rokem 1593, přičemž kvůli stavbě zdejší jezuitské koleje padla řada chudších měšťanských domů a torzo kláštera augustiniánek. Výstavba Jezuitského kostela probíhala mezi lety 1598 - 1602, byl zasvěcen Nanebevzetí Panny Marie a mezi lety 1605 - 1607 byla v jeho prostorách vystavěna hrobka Dietrichštejnů. Stavební práce byly dokončeny v roce 1631 s tím, že v letech 1619 - 1621 musely být přerušeny z důvodu vyhnání jezuitů z Brna. Jezuitskému areálu, který byl v městě Brně největším, padlo za oběť dohromady 21 domů.

Ve druhé polovině 17. století však stavební práce dále pokračovaly a klášter byl rozšířen o kapli sv. Františka Xaverského. Během první poloviny 18. století bylo k věži přistavěno zvonové patro a koncem 18. století byl objekt využíván coby kasárna.

V rámci asanace Brna roku 1904, kdy musely být všechny jezuitské objekty zbourány, byla zbořena i jezuitská kolej, vyjma kostela Nanebevzetí Panny Marie.

 

Autor: Andrea Štyndlová