Bazilika Navštívení Panny Marie Svatý Kopeček u Olomouce

Poloha:

Jen asi 8 km směrem na severovýchod od Olomouce se nachází Svatý Kopeček, známé poutní místo, srdce farnosti a barokní skvost České republiky.

Poutní místo se pojí se jménem olomouckého kupce Samuela Andrýska, kterému se zde roku 1629 prý zjevila Panna Marie a on se proto rozhodl postavit na tomto místě kapli. Místu se dříve říkalo Svatá Hora a kaple zde stála už roku 1633. Údajně se zde už po jejím vystavění dály zázraky. Místo však bylo poškozeno Švédy a mezi lety 1650 až 1656 opět obnoveno.

Zázračná kaple přitahovala stále větší a větší množství poutníků a postupem času její velikost svému účelu přestala stačit. Se stavbou současného barokního kostela Navštívení Panny Marie bylo započato v roce 1669 hradišťským opatem Norbertem Želeckým a jeho vysvěcení, které provedl biskup Karel II. Lichtenštejn, se konalo roku 1679.

Místo dokonce navštívil také papež Jan Pavel II. a kostel povýšil na baziliku minor. Stalo se tak v květnu roku 1995.

Bazilika Navštívení Panny Marie tvoří dominantu celému zdejšímu kraji a je viditelná snad z každé vyhlídkové věže v Olomouci. Barokní bazilika má v průčelí dvě věže a dekorují ho sochy dvanácti apoštolů, sv. Šebestiána a sv. Rocha. Vchod baziliky dekorují sochy, které mají symbolizovat štědrost, fámu a naději, jejichž autorem je Josef Winterhalder. Spodní průčelí zdobí sochy sv. Augustina, Štěpána a Norberta a v horním průčelí najdeme sochu Panny Marie a malého Ježíška.

Dispozice kostela je jednolodní, je opatřen dvěma sakristiemi a průchozími kaplemi po svém obvodu. V místě transeptu (křížení příčné lodě s hlavní) se nachází kopule, kterou dekorují fresky z roku 1731, jejichž autorem je Jan Kryštof Handke.

Poté, co byl zbořen nedaleký klášter, byla přebudována spojovací chodba kláštera a kostela, a to podle vzoru Svatých schodů v Jeruzalémě, po nichž prý kráčel Ježíš poté, co ho Pilát Pontský odsoudil.


Autor: Andrea ŠtyndlováByla pro Vás tato stránka zajímavá? Sdílejte ji! Děkujeme.

Navštivte v okolí

VÝLETY S DĚTMI Botanické zahrady Církevní památky
Cyklotrasy a cyklostezky Hory a vrcholy Hrady a zámky
Jeskyně Mosty Muzea
Stezky / Naučné stezky Obce a města Památníky
Přírodní zajímavosti Rozhledny Technické památky
Vojenské památky Zahrady / Parky / Relaxace ZOO
Zříceniny

Ubytování v okolíPenzion Pension Angelus

Olomouc - Ukázat na mapě

Vzdálenost: 6.7 km

Penzion Pension Angelus od 1850 Kč
  • Internet
  • Parkoviště
  • Restaurace v okolí
  • TV / SAT

Hodnocení zákazníků:

Více informací