ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Kostel sv. Michala Olomouc

Pro věřící, i pro milovníky církevních památek, je Olomouc ráj. Architektura zdejších staveb je vskutku výjimečná, až to budí dojem, že se mezi sebou jednotlivé kostely předháněly, který bude ten nej- a který naláká do svých útrob více oveček. Farní kostel svatého Michala přitom patří k těm největším olomouckým dominantám. Může za to více okolností…

Kostel sv. Michala Olomouc Kostel sv. Michala Olomouc

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Na Hradě, Olomouc
GPS: 49.59387110, 17.25430970
Kostel sv. Michala Olomouc map

Kostel sv. Michala Olomouc - zajímavosti

V prvé řadě se tento kostel nachází na nejvyšším skalnatém návrší v centru města a v druhé řadě to není žádný drobek. Kostel je dlouhý 59 m, široký 20 metrů a nejvyšší kopule dosahuje výšky 38 metrů. Kostel má celkem 3 kopule, které symbolizují Nejsvětější Trojici, přičemž ty boční jsou menší (dosahují výšky okolo 28 metrů). Uvnitř těchto kopulí je pak vymalován bůh jako stvořitel, v druhé duch svatý s holubicí a v té třetí je bůh syn s vítězným křížem. Nejstarší zmínka o tomto dominikánském konventu sahá až do třináctého století. Chrám to v průběhu věků neměl jednoduché, hned několikrát shořel. Poničili ho Husité i Švédové.

Dnes tu uvnitř naleznete jedinečné fresky, sochy, obrazy i různé dekorativní předměty. Kolem chrámu je znázorněno 12 Ježíšových apoštolů. K faře patří kaple svatého Alexeje a kaple svatého Jana Sarkandra. Kaple svatého Alexeje představuje nejstarší prvek kostela, protože pochází z roku 1380. Součástí fary je i pramen živé vody, jenž je opředen mýty. Pramen se nenachází pouze před kaplí svatého Jana Sarkkandra, ale také v podzemí Farního kostela svatého Michala. Uvnitř Farního kostela by měly být 4 zvony, ale nejsou. Aktuálně probíhá veřejná sbírka za jejich obnovu. V mezipatře jedné z věží se pak nachází i Farní muzeum.

Možná vás zaujme, že tento vršek, na kterém kostel stojí, přitahoval lid ještě před jeho výstavbou. Archeologické vykopávky prokázaly, že tento vršek byl obřadním místem. Našel se tu totiž šamanský bubínek. Slované zde zase pod stromy vykonávali soudy.

 

Autor: Adriana Dosedělová