Katedrála sv. Bartoloměje Kolín

Poloha:

Katedrála sv. Bartoloměje v Kolíně byla založena v druhé polovině 13. století, a je tak téměř stejně stará jako město samotné, založené Přemyslem Otakarem II. V roce 1261. Kostel je národní kulturní památkou.

Tato významná sakrální stavba nejen na území Kolína, ale také celé České republiky, byla vystavěna v duchu rané gotiky, přičemž z tohoto období se zachovalo trojlodní tělo katedrály a dvojice věží v západním průčelí. Za vlády Karla IV. prodělo město Kolín požár, během kterého byl poškozen také kostel, který následně prošel přestavbou. Petr Parléř tehdy v letech 1360 - 1379 vybudoval nový gotický chór, byla rozšířena okna v trojlodí a proběhla také přístavba kaple Panny Marie.

Ke konci 15. století byly západní věže opatřeny věžemi ve tvaru jehlanu a nárožní věžičky. Roku 1643 kostel rabovala švédská vojska a značně jej poškodila. Další pohroma měla podobu požáru, který kostel poškodil roku 1976. Generální rekonstrukce pak proběhla v polovině 19. století, jenomže záhy, roku 1869, přišel další ničivý požár. Další rekonstrukce je vedena Josefem Mockerem, který nejdříve přestavil severní věž a zvonici, poté rekonstruuje i Parléřovu práci - chór, kde řadu architektonických prvků buď doplnil a nebo zcela vyměnil. Zastřešení katedrály také pochází z 19. století. Poslední rekonstrukcí prošel chrám v roce 1963 po poškození bombardováním ke konci 2. světové války.

Uvnitř katedrály návštěvníky zaujme především čtrnáct zastavení křížové cesty , které z dubového dřeva vyřezal František Bílek mezi lety 1910 - 1913. Umělecky velmi cenný je také obraz od Petra Brandla, znázorňující Umučení sv. Bartoloměje a za zmínku stojí také krypta pod kněžištěm, kde jsou v malovaných rakvích uloženy ostatky významných měšťanů.

 

Autor: Andrea ŠtyndlováByla pro Vás tato stránka zajímavá? Sdílejte ji! Děkujeme.

Navštivte v okolí

VÝLETY S DĚTMI Botanické zahrady Církevní památky
Cyklotrasy a cyklostezky Hory a vrcholy Hrady a zámky
Jeskyně Mosty Muzea
Stezky / Naučné stezky Obce a města Památníky
Přírodní zajímavosti Rozhledny Technické památky
Vojenské památky Zahrady / Parky / Relaxace ZOO
Zříceniny

Ubytování v okolíKemp Autocamp Transit

Kutná Hora - Ukázat na mapě

Vzdálenost: 10.0 km

Kemp Autocamp Transit od 225 Kč
  • Bazén v objektu
  • Domácí zvířata povolena
  • Internet
  • Nekuřácké pokoje
  • Parkoviště
  • Restaurace v okolí
  • TV / SAT

Hodnocení zákazníků:

Více informací