Svatá Hora u Příbrami

Poloha:

Nejznámější Mariánské poutní místo v Čechách, barokní stavbu evropského významu můžete navštívit ve středočeském městě Příbram. Stavba, jejíž počátky sahají do 13. století, je ve správě Redemptoristů. Původní kostelík, vystavěný pražským arcibiskupem v době vlády Karla IV, byl od začátku 17. století řádem jezuitů rozšiřován až do dnešní podoby.

Středový poutní chrám lemuje terasa, ze které sestupují čtyři široká schodiště. Jádro baziliky je obestavěno ambity spojujícími čtyři osmiboké kaple Plzeňskou, Pražskou, Mníšeckou a Mariánskou. V ambitech jsou zakomponovány otevřené průchozí kaple zasvěcené převážně Panně Marii. V duchu dekorativního barokního slohu je areál bohatě zdoben štuky, malbami, zlacením, balustrádami a plastikami. Výrazným prvkem jsou také sochy apoštolů, svatých a Panny Marie. Chloubou kostela je stříbrný tepaný oltář.

K areálu Svaté Hory náleží i Mariánský sloup, sousoší Kalvárie a Mariánská studánka, kterou v roce 1634 vykopal poustevník Jan Procházka z Nymburka. Postupně byla prohloubena až na 78 metrů.

Při bádání o historii Svaté Hory můžete narazit i na všudypřítomnou pověst o rytíři, který byl pronásledován loupežníky a díky modlitbě, tentokrát k Panně Marii, zachráněn. V tomto případě se jednalo o rytíře Malotu, jenž jako poděkování Matce Boží vystavěl dřevěnou kapličku, která se stala „základním kamenem“ známého a obdivovaného poutního místa.

Obdivuhodný je i mohutný čtyřsetletý Svatováclavský dub, čnící u cesty, vedoucí od parkoviště k bazilice. Kromě této cesty můžete na Svatou Horu vyjít i krytými Svatohorskými schody z Dlouhé ulice z centra města. Dříve se po nich vystupovalo na svaté místo po kolenou. V září 2013 byly sice kvůli propadu na jednom místě uzavřeny, ale doufejme, že rekonstrukce nebude dlouhodobou záležitostí. Další variantou přístupu je městská doprava a od roku 2013 nabízí město i novou možnost dosažení svaté půdy, a to jízdu turistickým vláčkem. Využít ho můžete mimo zimní měsíce.

Impozantní svatostánek je volně přístupný a kromě poutí a bohoslužeb se zde konají například i koncerty. Můžete si odtud přivézt kromě krásného duchovního, kulturního a uměleckého prožitku i suvenýr z místního krámku. Například přívěsek sv. Kryštofa, patrona poutníků, či sošku Panny Marie a jiné devocionálie.

 

Autor: Ivana DondováByla pro Vás tato stránka zajímavá? Sdílejte ji! Děkujeme.

Navštivte v okolí

VÝLETY S DĚTMI Botanické zahrady Církevní památky
Cyklotrasy a cyklostezky Hory a vrcholy Hrady a zámky
Jeskyně Mosty Muzea
Stezky / Naučné stezky Obce a města Památníky
Přírodní zajímavosti Rozhledny Technické památky
Vojenské památky Zahrady / Parky / Relaxace ZOO
Zříceniny

Ubytování v okolírestaurace - penzion Hamrovka

Dobřív - Ukázat na mapě

Vzdálenost: 24.1 km

restaurace - penzion Hamrovka od 400 Kč
  • Domácí zvířata povolena
  • Internet
  • Nekuřácké pokoje
  • Parkoviště
  • Restaurace v objektu
  • TV / SAT

Hodnocení zákazníků:

Více informací
Hotel Modrá Hvězda

Petrovice - Ukázat na mapě

Vzdálenost: 27.5 km

Hotel Modrá Hvězda
  • Fitness
  • Internet
  • Parkoviště
  • Restaurace v objektu

Hodnocení zákazníků:

Více informací