ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Chrám sv. Mikuláše Louny

Jednu z nejvýznamnějších pozdně gotických staveb v České republice, Národní kulturní památku a dominantu města Louny, chrám sv. Mikuláše, najdeme na ulici Beneše z Loun. Byl vystavěn v místech, kde kdysi stál kostel sv. Kříže, jenž byl poprvé zmíněn roku 1332 a v 80. letech 14. století přestavěn a zasvěcen sv. Mikuláši.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Beneše z Loun 135, Louny
GPS: 50.35725500, 13.79525330
Chrám sv. Mikuláše Louny map

Chrám sv. Mikuláše Louny - zajímavosti

Původní stavbu značně poničil požár roku 1517 a se stavbou nového kostela se dlouho neotálelo. Stavba probíhala od roku 1519 a trvala do roku 1538. Nesla se v duchu pozdní gotiky a výrazně se na ni podílel také architekt Benedikt Ried. Novogotické úpravy provedl Josef Mocker a Kamil Hilbert.

Z původní stavby, kterou zničil požár, se do současnosti dochovala pouze věž o celkové výšce 60 m, která byla postavena z pískovce. Na její vrchol vede celkem 180 schodů a věž samotná ukrývá klenotnici, která je veřejnosti nepřístupná, a ve které byly uchovávány důležité městské listiny a dokumenty. V úrovni ochozu se nachází byt hlásného, který nabízí ke shlédnutí část kašírovaného betlému.

Kostel je tvořen trojlodím, zaklenutým krouženou klenbou a zastřešen trojitou střechou tvaru jehlanců.

Interiér návštěvníky zaujme především třemi mohutnými dřevnými oltáři z počátku 18. století, jejichž autorem je Jeroným Kohl a jeho žák František Preiss. Centrální oltář Narození Páně je ryze barokní a dva postranní oltáře se řadí mezi první akantové oltáře. Za zmínku jistě stojí také cínová křtitelnice z roku 1518 a kazatelna z období pozdní gotiky.

Přístup do kostela není zpoplatněn, ale za vstup na věž, která je otevřena celoročně, se vstupné platí. Ochoz věže nabízí půvabný výhled na město Louny a jeho okolí, přičemž při dobré viditelnosti je možné spatřit vrcholy Stříbrník, Oblík a další.

 

Autor: Andrea Štyndlová