ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Velehrad – cyrilometodějské poutní místo

Velehrad je jedno z nejvýznamnějších poutních míst v České republice, o kterém se v poslední době hodně mluvilo. V roce 2013 se totiž oslavovalo výročí 1150 let od příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Moravu a právě s nimi je toto místo spojeno.

Velehrad – cyrilometodějské poutní místo Velehrad – cyrilometodějské poutní místo Velehrad – cyrilometodějské poutní místo Velehrad – cyrilometodějské poutní místo Velehrad – cyrilometodějské poutní místo Velehrad – cyrilometodějské poutní místo Velehrad – cyrilometodějské poutní místo Velehrad – cyrilometodějské poutní místo Velehrad – cyrilometodějské poutní místo Velehrad – cyrilometodějské poutní místo Velehrad – cyrilometodějské poutní místo Velehrad – cyrilometodějské poutní místo

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Nádvoří 206, Velehrad
GPS: 49.10324080, 17.39540030
Velehrad – cyrilometodějské poutní místo map

Velehrad – cyrilometodějské poutní místo - zajímavosti

Obec Velehrad leží asi 6 kilometrů od Uherského Hradiště. Přestože se tady při každoročních poutích vzpomínají Cyrila s Metodějem, není tento Velehrad místem, kde tito staroslovanští učenci kázali. Ostatně o jeho přesném určení se dodnes vedou spory. Centrum Velkomoravské říše se skutečně jmenovalo Veligrad neboli Velehrad, leželo však nejspíš trochu jinde. Název Velehrad použitý pro tuto konkrétní obec pochází až z roku 1131. Dnes tu žije asi 1300 obyvatel a další tisíce návštěvníků sem zavítají prohlédnout si toto svaté místo a především nádhernou baziliku Nanebevzetí Panny Marie a svatého Cyrila a Metoděje.

Bazilika je součástí velehradského kláštera, který je vůbec prvním cisterciáckým klášterem založeným na Moravě a to v první polovině 13. století. Klášter byl během své existence několikrát zpustošen a znovu opraven, stejně tak kostel. V roce 1681 vypukl v klášteře zničující požár a na přelomu 17. a 18. století došlo v jeho následku k asi největší přestavbě celého areálu. Kostel v té době prošel také velkou změnou a získal dnešní podobu. Bazilikou minor (menší) se pak stal v roce 1927, kdy mu tento titul udělil papež Pius XI. Obrovské pocty se pak tomuto místu dostalo v roce 1985, kdy mu papež Jan Pavel II. daroval Zlatou růži. Tato drahocenná posvěcená dekorace z čistého zlata je udělována velmi výjimečně a je chápána jako velká pocta a důkaz papežské náklonnosti místům věrným Svatému stolci. Jako památka na návštěvu papeže Jana Pavla II. ve Velehradě v roce 1990 stojí na nádvoří před bazilikou obrovský kříž s jeho znakem.

Interiér baziliky stojí za důkladné prohlédnutí a obdiv dávných mistrů. Z každého kousku tohoto místa dýchá krása, víra a úcta.

 

Autor: Martina Limbergová