Cyklotrasa Moravská Třebová – Doly – Boršov – Moravská Třebová

Vzdálenost: 20km, Obtížnost: Lehká

 

Tento výlet zavádí náštěvníky do atraktivního prostředí bývalých dolů. Vyznačuje se zejména krátkou vzdáleností a poměrně lehkým profilem. Je tedy vhodný pro nenáročné výletníky.

Z Moravské Třebové vyjedete směrem na místní část Udánky po cyklotrase č.4029. Trasa vede městem po vedlejších ulicích a po kilometru již zástavbu opouští a prochází krajinou polí. První zastávku si můžete udělat u malého Udáneckého rybníka, vzdáleného kilometr od konce města. Zanedlouho vjedete do lesa, na jehož kraji se nachází Udánecké hradiště – archeologická památka, bohužel v terénu nepříliš snadno viditelná a dohledatelná.

V lese se cesta pomalu zvedá a vede z ní řada menších odbočujících stezek. Nenechte se však mýlit a pokračujte po cyklotrase až ke křižovatce s naučnou stezkou "Hřebečské důlní stezky". Asi nejzajímavější místo celých dolů je vzdáleno pár set metrů od cesty, a dostanete se k němu pokud pojedete po naučné stezce směrem doleva až k souběhu cesty s úzkorozchodnou dráhou. Po její ose dojdete až do samotného srdce celé důlní oblasti – k bývalému dolu Emil a Václav.

K cíli cesty pokračujte však od křižovatky směrem doleva, kde překonáte hlavní silnici a najedete na cyklotrasu č.4031.Vytrvalejší z vás mohou následovat celou délku cyklotrasy č. 4029 směrem na Hřebeč, kde cesta stoupá přes celou vrchovinu pomocí serpentin a poté vyúsťuje nedaleko hradu Boršov.

Poslední úsek přes obec Boršov vede příjemným klesáním, opravdu dlouhou zastavěnou oblastí. Ta vás přivede těsně před obec k cyklotrase č.4030. Po ní pojedete směrem doleva. Po vaší levé ruce spatříte docela velkou vodní plochu nádrže Moravská Třebová. Zvědavější z vás můžou zahnout u jezera doprava na lesní cestu a s kolem vyšplhat na kopec "Nad Boršovem", kde stojí kovová konstrukce rozhledny Pastýřka. Cyklotrasa vás zavede až do centra města. Výhodné je však odbočit za kruhovým objezdem na vedlejší souběžnou a méně frekventovatnou ulici Dukelská

 

Autor: Martina ZapletalováByla pro Vás tato stránka zajímavá? Sdílejte ji! Děkujeme.

Navštivte v okolí

VÝLETY S DĚTMI Botanické zahrady Církevní památky
Cyklotrasy a cyklostezky Hory a vrcholy Hrady a zámky
Jeskyně Mosty Muzea
Stezky / Naučné stezky Obce a města Památníky
Přírodní zajímavosti Rozhledny Technické památky
Vojenské památky Zahrady / Parky / Relaxace ZOO
Zříceniny

Ubytování v okolí