Kamenec

Poloha:

Kráse Novohradských hor směle vévodí vrchol Kamenec, jejich nejvyšší bod na české straně, pnoucí se do nadmořské výšky 1072 m. Vrch Kamence tvoří rozlehlá skalní granodioritová hradba s geodetickým bodem, takže, pokud se chystáte vystoupat až na samotný vršek, čeká vás horolezecký zápas s těmito pomenšími hradbami. Výhled z Kamence je bohužel značně omezen smrkovým porostem, nicméně procházka na tuto jihočeskou horu je příjemným zážitkem sama o sobě. Vedle Kamence se navíc nachází další vrchol, jen o pár metrů nižší, o celkové nadmořské výšce 1 001 m.

Státní hranice s Rakouskem se odtud nalézá jen necelého půl kilometru cesty a v blízkém okolí lze navštívit například nejstarší přírodní rezervaci v Evropě - Žofínský prales, pramen řeky Lužnice nebo tvrz Žumperk či gotický hrad Nové Hrady. Ve směru k rakouským hranicím je možné spatřit zříceninu hradu a hostince. Nejjednodušší a patrně i nejčastěji využívaná cesta na Kamenec vede z nedaleké obce Pohoří na Šumavě po zeleně značené turistické trase.

Jedinečná příroda Novohradských hor, táhnoucích se podél česko-rakouských státních hranic, si svou panenskost zachovala především díky své poloze bývalého příhraničního pásu. Roku 2000 byl v této oblasti vymezen Přírodní park Novohradské hory a krom toho zde najdete také řadu památek a přírodních rezervací. Ve vzdálenosti asi 1 km směrem na sever od Kamence bývala dříve obec Pavlín se sklářskou hutí, která byla později zcela zalesněna a jedinou její připomínkou je kříž, který zde najdete dodnes.

 

Autor: Andrea ŠtyndlováByla pro Vás tato stránka zajímavá? Sdílejte ji! Děkujeme.

Navštivte v okolí

VÝLETY S DĚTMI Botanické zahrady Církevní památky
Cyklotrasy a cyklostezky Hory a vrcholy Hrady a zámky
Jeskyně Mosty Muzea
Stezky / Naučné stezky Obce a města Památníky
Přírodní zajímavosti Rozhledny Technické památky
Vojenské památky Zahrady / Parky / Relaxace ZOO
Zříceniny

Ubytování v okolíHotel Corona

Kaplice - Ukázat na mapě

Vzdálenost: 21.5 km

Hotel Corona od 725 Kč
  • Domácí zvířata povolena
  • Fitness
  • Internet
  • Nekuřácké pokoje
  • Parkoviště
  • Restaurace v okolí
  • SPA / Wellness
  • TV / SAT

Hodnocení zákazníků:

Více informací
Certifikace Hotelstars.eu