ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Orlík (zámek)

Jihočeská krajina a památky turisty nikdy nezklamou a určitě nezalitujete ani při výletování na zámek Orlík nad Vltavou. Původní hrad vám může připomenout jenom okrouhlá věž. V letech 1287 – 1288 byl hrad v královském držení a vyrostl na skalnatém ostrohu nad řekou Vltavou. Dřívější dřevěný hrádek fungoval jako celnice, kde se vybíralo clo od proplouvajících lodí. Už v první polovině 13. Století se objekt přestavoval a z této doby se dokonce zachovala „Lovecká síň s žebrovými klenbami“.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Orlík nad Vltavou
GPS: 49.51280780, 14.16990580
Orlík (zámek) map

Orlík (zámek) - zajímavosti

Orlické panství koupil v roce 1514 Kryštof ze Švamberka od Zmrzlíků ze Svojšína. Záhy se pustil do pozdně gotické přestavby s renesančními detaily. Hrad byl zvýšen o jedno patro a vznikl hospodářský dvůr. Po jeho smrti se řízení nad panstvím ujala jeho žena, ale nevedlo se jí moc dobře. Hrad chátral a čeleď byla nespokojená, protože nedostávala zaplaceno. Další Švamberkové v pořadí dokončili proměnu zámku na renesanční sídlo. V pobělohorské době zakoupili panství Eggenberkové, které roku 1719 přešlo do majetku rodu Schwarzenbergů. Po požáru v roce 1802 došlo k dalším stavebním úpravám a mimo jiné vzniklo i třetí patro. Od této doby se stal zámek rodovým sídlem a také reprezentativní rezidencí.

Prohlídky zámeckých interiérů vás jistě nenechají chladnými a odnesete si skvělé zážitky. Pozitivem je, že zámecké místnosti (kromě čtyř) vypadají tak, jak zůstaly po majitelích po nuceném opuštění zámku v roce 1948. Vy si díky tomu můžete představit skutečný život tehdejší šlechty a jejich způsob života. Seznámíte se s historií stavby a také s historií orlické větve Schwarzenbergů. Můžete si prohlížet obrazy, rodokmeny, rokokový modrý salon, kameniny a faleristickou sbírku. Zajímavá je také velmi obsáhlá sbírka vyznamenání a řádů, které rod získal za vojenské a diplomatické služby. Zajímavý je Řád zlatého rouna, Řád Černého orla a jiné.

 

Autor: Petra Nachtmanová